» Stil spørgsmål
Debatforum
Håndvaskamatur
Spørgsmål
Jeg er ved at afmontere en vask + amatur og vil spørge - kan jeg godt skrue dem af vandtilførslen?
jeg har lukket for vandet og skruer jeg dem af sidder der sådan nogle gummidutter der sidder fast i vandrøret?
Kan disse trækkes af?
Anton, Jylland09/03-2006fjernelse af kalkaflejringer i brusekabinen.
Spørgsmål
Vi har haft et siddebadekar i brusekabinen, og efter at have smidt det ud, opdager vi til vores forfærdelse, at der er omkring 1 millimeter kalkaflejringer i brusekabinen.
Jeg har brugt MEGET almindeligt kalkfjerner (eddikesyre), men det fjerner ikke det sidste. Har i et godt råd til hvad jeg kan bruge. Gulvet er en form for terracotta-fliser, der nærmest ligner mursten men er det ikke.
Conny Larsen, 8260 Viby J.09/03-2006Dårligt aftræk i toilet/kloak!
Spørgsmål
Hej,
Har problemer med at vandet ikke forsvinder lige så hurtigt som det plejer ved skyl i toilettet.
Har haft toilettet afmonteret og renset afløbet, selv om det så fint ud.
Jeg spulede faldstammen/kloak med 7 meter vandslange med "fremførings-jet" på - Heller ingen problemer her.
Jeg rpøvede også at hælde en spand vand direkte i faldstammen og her forsvandt vandet hurtigt.
Min teori er, at når toilettet er monteret, er der ingen/for lidt lufttilførsel til kloakken, og der dannes et "overtryk", som gør at vandet forsvinder langsomt fra mit toilet.
Lyder det rigtigt? eller har i andre forslag?
Jeg er jo ikke meget for at skulle til at grave indkørslen op! ;-)
Anders, Kolding09/03-2006kloark
Spørgsmål
Vi har renoveret vores badeværelse i kælden. I den forbindelse har vi købt et sparetoilet. Efter denne renovation stopper vores toilet ofte til. Vi har et lille fald på vores kloarkrør. Kan vi gøre noget for at afhjælpe at kloarken/toilettet ofte stopper til??
Jane Ivert, 265008/03-2006Flytning af toilet ?
Spørgsmål
Hej
Jeg vil hører om der er nogen som ved, om det er muligt at flytte et toilet til siden, uden at skulle flytte faldstammen ?
Og i givet fald hvor langt det er muligt at flytte det ?
Nils Christensen, Virum08/03-2006Næste side »« Forrige side