» Stil spørgsmål
Debatforum
Brusekabine ved vindue
Spørgsmål
Jeg skal have fornyet mit badeværelse, og er stødt på et problem. Det eksiterende badeværelse måler ca. 4m * 1,80m og har et badekar i "gavlen" ved vinduet. Da badeværelset er indrettet sådan, at det er uhensigtsmæssigt at have bad/brus andet sted, er mit problem nu, om det er en brugbar løsning at have brusekabine op ad et vindue? Vil helst undgå et forhæng for vinduet..
Brian Christoffersen, Aarup11/03-2006vægbeklædning
Spørgsmål
Hej, jeg skal have mine gamle fliser ned i badeværelset. Jeg har set på tv ar der findes nogle plader som man kan sætte direkte op på det gamle puds....er der nogen der ved hvad de plader hedder, hvor de kan købes og hvad de evt. koster? ilsen Laila Hvidovre
Laila Olsen, Hvidovre10/03-2006ATAG gaskogeplade købt i Holland
Spørgsmål
Jeg overvejer at købe en ATAG gaskogeplade i Holland, da det er halv pris der. Kan man bruge den herhjemme til bygas i København?
Jeg tænkte, at man vel blot skulle skifte dyserne.
Anders, København N10/03-2006Svar
Hej Anders, Fandt du ud af noget med dyserne? jeg overvejer nemlig også at bestille via HollandMartin, Birkerød17/03-2008
Regler for spa-bad installation.
Spørgsmål
Hej i kloge hoveder.
Jeg vil gerne sætte et spa-kar op i et kælderrum jeg har.
Spørgsmålet er så om jeg i det hele taget må det...? Har kigget lidt rundt, men svært at finde regler som lige rammer. Bliver rummet automatisk defineret som et vådrum når det nu ikke er defineret som et beboelsesrum monstro...?
Allan P, Frederikshavn09/03-2006nyt fyr
Spørgsmål
jeg skal have pillefyr, og i mit fyrrum sidder røgafgangen lidt højt - kan jeg støbe op sådan at det paaser med røgafgang - er der en minimum afstand fra kedel til loft?
anette k, Dronningmølle09/03-2006Næste side »« Forrige side