Hej Dennis
Døren samt væggen fra din lejlighed til tørreloftet skal iflg. BR95 være en BD30 konstruktion med en indvendig klasse 2 overflade (til forskel fra væggen imod det fælles trapperum som skal være en BS60 konstruktion med en udvendig klasse 1 overflade og en indvendig klasse 2 overflade).
Døren skal, som du selv skriver, være specialfremstillet da den jo har en skrå afskæring. det betyder i princippet at den skal godkendes særskilt da det kun er standarddøren der har en standardgodkendelse.
Døren skal endvidere være forsynet med en dørpumpe.
Jeg vil umiddelbart mene at hele herligheden færdigmonteret med greb, lås og dørpumpe, men excl. evt. maling af dør, kommer til at koste ca. kr. 15.000,- incl. moms.Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk09/02-2004
Hej Dennis Fleron
Jeg arbejde ved MBM i Skive, vi har 230v vindues motor til dette formål, har du størrelse og ønsker om de skal aktiveres via fjernbetjening eller almindelig op/ned tryk så kan jeg give dig en pris.
Besvar mig venligst på pn@mbm-[link fjernet], biltlf. onsdag uge 7 24880559Per Schmidt Nicolaisen, Holstebro06/02-2004
Ja vist man har den rette viden om arbejdet og værktøj,det var typisk i 60 at man monterede skabshængsler på den måde.
V.H. [link fjernet]Bill Nikolajsen, Give05/02-2004
Det kræver meget viden at tage ud ruder og limme om rammer sætte forstærkning mv men er rammerne ikke rådne kan de saktens repreres,uden problemer.
[link fjernet]Tømrermester bill nikolajsen, Give05/02-2004
Det er sikkert rigtigt at viden kræves... til gengæld behøver man ikke at kunne stave...
Prøv at kontakte en ældre snedkermester, som ved, hvad reparation og vedligeholdelse indebærer. De unge håndværkere er jo reduceret til montører, og kan ikke tilbyde andet end udskiftninger. Kraftige, varmgalvaniserede hjørnebånd vil nok kunne holde sammen på døre og vinduer nogle år frem.
Venligst, com@teliamail.dkFlemming Rasmussen, Hørsholm08/04-2004
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper