Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Fugt i gammel kælder og dræn under tilbygning?

Spørgsmål

Jeg bor i et "murermesterhus" fra 1946, hvor vi har problemer med fugt i kælderen. Her i sommer kom der i forbindelse med store regnmængder 2 gange vand (dråber) ind gennem kældervæggen. Der kommer kun så store vandmængder ind gennem den væg, der vender mod haven, og det så ud som det primært var ca 15-20 cm over gulvet. Langs hele denne side af huset er der en stor terrasse med fald væk fra huset. Vi skal næste år have bygget til på hele denne side af huset (ca 7,5 x 4,75 m), og jeg har derfor nogle spørgsmål, som jeg håber, jeg kan få svar på her:
- Kan det være et gammelt utæt drænrør, der gør, at der trænger vand gennem væggen ved store vandmængder?
- Skal der i forbindelse med tilbygningen laves nyt dræn under tilbygningen og skal vi fjerne eller afbryde evt. gamle drænrør der vil komme til at være under den nye tilbygning?

På forhånd takAnne-Mette, Rødovre19/10-2007
Svar

har i tagnedløb på havesiden af huset?,hvis der er,kan det være at vandlåsen på brøndene er knækket(på betonbrønde forkommer ofte)jeg vil foreslå at i laver nyt drænsystem langs den eksisterende væg inden i laver tilbygningen og opsætter platon på soklen(grundmursplader)samtidigt skal i påtænke at flytte eventuelle ledninger der kommer til at være under [link fjernet] der er brønde til regnvand skal man huske at rense dem for blade mv.kloakmester hans kingo, www.rasgo.dk19/10-2007

Bagatelgrænse

Spørgsmål

Hejsa
Har et ønske om at lave mindre tilbygning til sommerhus - et Kalmar hus med vinkel og lave sider og høj rejsning - Er der en bagatelgrænse i relation til det nye bygningsreglement ? Har ønske om at forlænge den ene vinkel med ca. 3 meter men de nye isoleringskrav gør det unægteligt noget vanskeligt og få til at passe ind i det eksisterende !Sørensen, Strandby15/10-2007
Svar

Der er ingen bagatelgrænse hverken i forhold til gammelt eller nyt bygningsreglement.
Plus 3 meter er ikke en bagatelgrænse, langt fra.
Du må igang med søgning af byggetilladelse osv.hpox, Århus15/10-2007

Svar

Nej - Det forventede jeg nok heller ikke - for der er squ intet der skal være let her i livet - slet ikke når der er offenlige myndigheder indblandet !

Et hurtigt spørgsmål - Det eksisterende hus er isoleret med 100 mm i tag og vægge - Findes der et "supergodt" isoleringsmateriale som vil kunne opfylde de nye krav med disse dimensioner ? Eller måske blot tilnærmelsesvis ?
M.v.h.Sørensen, Strandby16/10-2007

Svar

Hej hpox
Glemte lige at nævne at jeg for et par måneder siden hjalp en bekendt med at udfylde en byggeansøgning - og her blev der så vidt jeg husker spurgt om værdien af tilbygningen var over eller under 100.000 - Derfor spørgsmålet om bagatelgrænse for hvad skal tallet ellers anvendes til ?
M.v.h.Sørensen, Strandby16/10-2007

Svar

Uden at kunne svare dig præcist, mht pengespørgsmålet, har det nok været fordi at de gerne ville vide om den offentlige vurdering skulle stige og om de i såfald skulle ud og se ejendommen.Peter Haslebo, Frederiksberg16/10-2007

Svar

Nej der findes ikke noget supergodt varmeisoleringsmateriale, selv om nogle fra tid til anden påstår det.

Det fremgår af bygningsreglementet at U-værdien (varmeisoleringsevne) i en væg i et sommerhus skal være 0,30W/m2k.
Med den i hånden skal du finde en passende vægkonstruktion.
Den kan du [link fjernet]. finde hos Rockwool og du vil finde ud af at i en alm. træskelletydervæg skal der være ca. 200mm mineraluldsisolering.
Du må gerne isolere mindre i væggen, men så skal der isoleres mere andet steds, evt i det eksisterende hus.
Du må også lave tilbygningen helt i glas. Der er kravet til U-værdien nemlig kun 2,3, altså ca. 7-8 gange højere.
Besynderligt ikke sandt. Spørg din lokale folketingsmand hvorfor!!!hpox, Århus16/10-2007

Svar

Hov;
[link fjernet]
[link fjernet]
[link fjernet] hpox, Århus16/10-2007

Svar

Hej hpox
Du skriver der skal være ca. 200 i vægkonstruktion - men vi er vel enige om, at når der er tale om et sommerhus er det 140 mm ?Sørensen, Strandby17/10-2007

Svar

Ja, det var en smutter. (Og endda i forhold til min egen henvisning).
Ca. 140mm mineraluld kan gøre det.
Tak for det.hpox, Århus17/10-2007

Svar

Hej hpox

Den der med at bruge mindre isolering i den nye tilbygning og bruge mere i den eksisterende gælder kun i den overflade som tilbygningen dækker det eksisterende hus. sådan er builddeskvarmetabsprogram bygget op. Jeg har haft ringet til selv samme virksomhed og spurgt dem om samme spørgsmål og fået samme svar. Du kan opnå en fordel hvis den væg som tilbygningen kommer til at dække er ringe. Ellers skal der laves en energirammerapport, hvor både hus og tilbygning kommer under samme kam, men det gør ikke tingene bedre idet et ældre hovedhus vil bruge mere energi/pr m² inde en ny tilbygning
Tommy PoulsenTommy Poulsen, 4700 Næstved18/10-2007

Svar

Hej Tommy
Du har nok ret, men alligevel!
Jeg har forlængst glemt det meste om varmetabsberegning. Men sådan ud fra en overordnet betragtning så kan og må det da være ligegyldigt hvor varmetabet er, bare det ikke er for stort?
Men for sommerhuse er der vel ikke noget krav om energirammeberegning.
Hvis vi eksempelvis holder os til ovenstående tilbygning og antager at der kun er 50mm isolering i eksisterende vægge og der skal 150mm i tilbygningens vægge.
Så må/bør man vel have lov til kun at isolere tilbygningens væg med 50mm og ekstraisolere [link fjernet]. loftet i det eksisterende hus således at det for store varmetab i den nye væg "dækkes ind" af ekstra isoleringen i loftet.
Alt udmålt i "varmetab". (Og ikke i mm isoleringstykkelse)
Ovenstående synes logisk for undertegnede, men om det er helt rigtigt???
hpox, Århus18/10-2007

Svar

hej Hpox

Iht. bygningsreglementet er der lempeligere krav til u-værdierne i sommerhuse, og det vil jeg mene er også forståligt. Din måde du beskriver fordelingen af isoleringen på kan jeg godt sætte mig ind i, og jeg vil have tænkt på samme måde. Jeg har [link fjernet] lige projekteret en tilbygning som bestod af ca 70% glas, den har jeg fået byggetilladelse på, hvordan kan det lige lade gøre. Jeg har brugt arealer på hovedhuset som ikke er helt efter reglementet. Jeg tror at mange kommuner ikke engang kigger på de varmetabsrapporter/statiske rapporter de skal bare have dem fordi loven siger detTommy Poulsen, 4700 Næstved19/10-2007

Svar

Hej Tommy / hpox
Nu begynder det at blive interessant - Den vinkel som jeg har tænkt mig at forlænge er med bad - og værelser, og loft er ikke ført til kip. Betyder det I skriver, at man så kan øge isoleringen i denne del og mindske isoleringen i den nye tilbygning ?
Hvis ja - vil det så kræve beregninger eller er det nok hvis isoleringen flyttes mm til mm ?Sørensen, Strandby19/10-2007

Svar

Tommy & Sørensen

Vi er vel enige om at der til sommerhuse og -tilbygninger kun gælder de krav som fremgår af bygningsreglementet. Altså U-værdikrav til de enkelte bygningsdele - og ingen varmetabsberegninger overhovedet.
Normalt gælder det jo her i DK at myndigheder og lovgivning opstiller funktionskrav og så må du selv finde ud af hvordan du opbygger din konstruktion.
Bla. derfor kan jeg ikke se at nogen kan have indvendinger imod at isoleringen indbygges "efter eget valg"

(Det må i princippet osse gælde for helårsboliger)

Nej, isoleringen kan ikke "bare" flyttes mm for mm.
Eksempelvis:
Hvis du har en uisoleret udervæg hvor varmetabet [link fjernet] er 100 enheder. Den isolerer du med 100mm isolering og varmetabet er herefter kun 50 enheder. (Du har sparet 50%).
Hvis du nu efterisolere med endnu 100mm isolering, så sparer du igen 50% af 50 enheder. Altså vil der stadigvæk være et samlet varmetab på 25 enheder igennem din væg.
(Ovennævnte tal er absolut relative, jeg tror bestemt ikke at de passer i virkeligheden)
Prøv at kikke lidt her;
[link fjernet]
hpox, Århus19/10-2007

Hestestald/lade

Spørgsmål

Hej.
Vi skal muligvis have bygget en mindre stald/ lade (100-150m2). Jeg har snakket med nogle, som har købt en færdig lade som byggesæt(uden det indvendige) men der sælges det ikke mere. - hjælp :o)Niels, Skærbæk13/10-2007

Isolering

Spørgsmål

Lov om isolering fa fritidshuseNiels Prødel, Værløse11/10-2007
Svar

øh,

udestuer og trappeværn karsten, kolding11/10-2007

Svar

Bygningsreglement for småhuseksj, Brenderup12/10-2007

gamle regler

Spørgsmål

Kan nogle huske de gamle regler for isolering af en lecavæg lavet af 150 mm brede sten?MPB, Egå07/10-2007
Svar

ring til lecatorben, kbh08/10-2007

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail