» Stil spørgsmål
Debatforum
I-jern
Spørgsmål
Jeg skal til at bygge et lidt utraditionelt hus og skal bruge en del I-jern af typen HEB220. Er der nogen der kender til billige leverandøre af dette???
Jesper, Ringsted15/10-2004Svar
det er ganske enkelt... ikke billigt!
men jeg kan lave en pris til dig, hvis du giver mig mål mm.. [link fjernet]jes, hadsten15/10-2004
Svar
Prøv at mail mig dine specifikationer så vil jeg gerne lave et tilbud på det.
mt@klbyg.dkMichael, København15/10-2004
Svar
Kør ned til din lokale skrothandler/produkthandler, de har masser af det til en billig penge.
Rusten følger med i prisen.
Klaus, Greve15/10-2004
Også ny garage her....
Spørgsmål
Jeg skal i gang med at lave fundamentet til en 48 m2 garage her i weekenden. I den forbindelse er jeg lige i tvivl om en enkelt ting; Hvor og hvormange forankringspunkter skal jeg lave på fundamentet. Målene er rundt regnet 7x7m. Hvad skal jeg lave forankringen med. Har læst i tidligere spørgsmål, at der foreslåes gevindstænger med en møtrik i enden. Men hvordan fastgøres tagkonstruktionen fornuftigt hertil? På huset er forankringen lavet af "hulbånd" der er fastgjort til remmen på huset, men hvordan dælen er de fastsat? Hvis det er ok med gevindstangsmetoden, er jeg mest til den, men vil blot gerne vide hvordan og hvor de skal placeres? En i hver hjørne? - og skal gevindstangen fastgøres midt i fundamentet (altså noget med at lave hul i de 2 lecablokke?
Per Sørensen, Holsted, Storby mellem Kolding og Esbjerg......14/10-2004Svar
Det er da godt at du er i god tid.Erik, Albertslund15/10-2004
Svar
Tak for det gode svar Erik......Per Sørensen, Holsted, Storby mellem Kolding og Esbjerg......15/10-2004
Svar
I mit ny træ "skur" + murstenshus er der støbt BMF hulbånd ned for hver 3-4 meter.
Støb hellere for mange ned, du kan altid skære dem af med en vinkelsliber som du ikke bruger.
De behøver bare at stikke ca.30 cm op fra fundamentet, og så forlænger du dem bare.
placer dem bare i midten af din lecablok.
Var det ikke en ide at vente til en weekend hvor de lover tørvejr!! Klaus, Greve15/10-2004
Svar
Tak for det brugbare svar. Det gik heldigvis ikke så galt med vejret. Der kom max 10 dråber vand. Hvor heldig kan man næsten være.Per Sørensen, Holsted, Storby mellem Kolding og Esbjerg......16/10-2004
Indvendig beton trappe
Spørgsmål
Vi vil gerne have en beton trappe, hvor trinene "svæver/hænger" på mursten væg. Er der nogen, som har erfaringer med at lave sådan en trappe, så vil vi gerne have et opkald på mobil 40912764? Vi har taget en gammel trætrappe ned, så hul fra stue etage til kælder er ok.
mvh
Mette
Mette Bertelsen, Silkeborg14/10-2004Svar
Jeg er ikke bekendt med at det kan lade sig gøre at lave en betontrappe på den måde. Stål eller træ har fleksibiliteten til kun at være monteret i den ene ende, men det tror jeg ikke beton har. Bare et gæt.Verner, Hobro19/10-2004
Svar
[link fjernet]C. W. Jensen, Holstebro27/10-2004
Svar
Det er ikke et problem at lave betontrin, som kun er ophængt i den ene side, det er blot et spørgsmål om armering, problemet er fæstelsen i væggen. Normalt ved den slags trapper, er ophænget støbt ind i en betonvæg (hvor ophænget er forbundet med armeringen). Snak med et firma som laver præfabrikerede betontrapper. [link fjernet]. Dalton betonNiels Jensen, Skejby04/11-2004
Svar
Jeg støber trapper i private beboelser - individuelt tilpasset og designet.
Billeder kan evt. mailes.
Kontakt via [link fjernet]Viggo Bjerregaard, Skive05/11-2004
Når håndværkerne ikke arbejder...
Spørgsmål
I forbindelse med ombygning af vores hus har vi indgået kontrakt med entreprenør. Desværre er kontrakten - af mange ej relevante årsager - ikke baseret på AB92. I dag står vi med et nybyggeri hvor vi iflg. tidsplanen på nuværende tidspunkt er 5 uger forsinket; håndværkerne (tømrer/murer) lægger ikke meget synligt arbejde for dagen og entreprenøren viser sig ikke (via byggeleder) på byggepladsen.
Desværre (!!!) har vi heller ikke bodsbestemmelser med i kontrakten, da vi ganske enkelt blev det frarådet af en af vores håndværker-bekendte.
Er der nogen der har gode råd til, hvordan vi kan "få sat gang i" entreprenøren, som derefter kan sætte gang i håndværkerne?
Kan man henføre en kontrakt til generelle bestemmelser i AB92 ([link fjernet]. dagsbod o.l.) hvis der i eksisterende kontrakt ikke er nævnt specifikt noget om dette?
C. Nielsen, København13/10-2004Svar
Nej, det kan du ikke. AB92 er et sæt spilleregler man som implicerede parter i et byggeri kan aftale at følge, det er ikke lov.C. W. Jensen, Holstebro19/10-2004
inddækningsbånd
Spørgsmål
Kan jeg bruge inddækningsbånd over topplanken
iforb. med vingetagsten, uden at det vil gå ud over ventilations arealet MELLEM ISOLERING OG HUNTONIT UNDERTAG?
(taget er 40g 2x55m2)Spalten i tagfod ca.1.5 cm.
Eller ville I anbefale anden løsning?
toni, birkerød12/10-2004Næste side »« Forrige side