Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Er du ved at bygge hus eller overvejer det?

Spørgsmål

Vi er 3 multimediedesigner-studerende som er igang med et projekt for byggefirmaet DANLAMEL K/S, som bygger finske bjælkehuse i DK.

Vi skal lave et website, men hvad har kunderne brug for at vide - dvs. Hvad har DU behov for at vide?

Vi vil rigtig gerne stille dig et par spørgsmål (det er ikke noget stort) og vise dig vores nuværende design - derfor vil vi rigtig gerne have din mail, også selvom du ikke lige skal bygge hus...


bare følg dette link

[link fjernet]

Rigtig mange TAK
Tine Johansen, Haslev18/11-2004

Pejseindsats i nybyggeri

Spørgsmål

Hej - I forbindelse med tegning af vores nye hus kunne vi godt tænke os en muret skorsten i forbindelse med endegavlen af huset. Spørgsmålet er, hvor langt skal der være fra pejsen inden der kommer et vindue ??Klaus, Køge16/11-2004
Svar

Vi er i samme situation og har undersøgt reglerne. Det afhænger bla. af hvilken pejseindsats I vælger. Generelt skal der være 50 cm både til siden og bagud til brandbart materiale (herunder [link fjernet]. vinduesrammer). Er indsatsen DS godkendt kan der være godkendt mindre afstand. Den mindste afstand vi er stødt på er en Lotus, hvor mindste-afstanden bagud er 25 cm og 35 til siderne. Ellers er den lokale skorstensfejer den mest vidende på området, og det er også ham, der i sidste ende skal godkende pejsen, så det er måske en god idé at tage en snak med ham.Trine, Århus20/11-2004

Svar

Tak for svaret - vores arkitekt har haft kontakt til den lok. skorstensfejer og vil godkende 30 cm til siden ved en ds godk. pejs.Klaus, Køge21/11-2004

Vi prøver igen. HJÆLP 3 søde studerende :-)

Spørgsmål

DET TAGER MAX 2 MIN.

[link fjernet]Mia, Køge (Erhvervsakademi)15/11-2004
Svar

Hej

Nu virker det :-)
(en anden gang så bliv i sammen indlæg)Jacob Nielsen, Gladsaxe15/11-2004

Hjælp 3 søde studerende :-)

Spørgsmål

Hej
Vi er 3 studerende på multimediedesigner udd. som er ved at undersøge markedet for bjælkehuse derfor ville vi blive rigtig glade hvis i ville hjælpe os med at svare på dette spørgeskema.
DET TAGER MAX 2 MIN.
[link fjernet]

Mvh. Tine, Maria og MiaMia, Køge (Erhvervsakademi)15/11-2004
Svar

Hej
Jeres link virker tilsyneladende ikke

Mvh. Jacob NielsenJacob Nielsen, Gladsaxe15/11-2004

Ombygning af loft med gitterspær til 1.sal

Spørgsmål

Vi overvejer at købe et konkret hus med uudnyttet loft. Der er høj rejsning og gitterspær. Umiddelbart er gitterspærene i vejen.

Er det muligt at foretage ombygning, [link fjernet]. installation af hanebåndspær, således at loftet kan anvendes til beboelse.Morten, Roskilde13/11-2004
Svar

Hej Morten.
Det kan næsten altid lade sig gøre at lave et uudntttet loft om til beboelse. Dog kommer det også lidt an på hvad ydervæggene består af. Mur eller træ.
Lasten på en 1. sal skal hvile på ydervægskonstruktionen, hvorfor korrekt understøtning er vigtig.
Skriv/ring 26 44 75 17 endelig nærmere.

Mvh Caroline Olesen.Mvh Caroline Olesen., Tikøb13/11-2004

Svar

Ydervæggene består af mursten. Et interessant spørgsmål er selvfølgelig også hvad sådan en konstruktionsændring koster.

Mvh MortenMorten, Roskilde13/11-2004

Svar

Har været igennem et sådan projekt som nu nærmer sig sin afslutning.
Der er en del forhold der skal tages stilling til.
Men jeg vil anbefale, at du kontakter en lokal rådgivende ingeniør til at lave en vurdering/statisk beregning, han ville ligeledes kunne dokumenterer med beskrivelse/tegninger, måske Caroline kan hjælpe her.
Prisen er naturligvis afhængig af arbejdskraften, håndværkere/gør det selv, matr. valg mm.
En vigtig ting, kan I få plads til trappen så der ikke bliver gennemgangsværelser deroppe.
Vores m2 pris blev på ca. 4.000
;MEN vi har stort set lavet alt selv (-el/vvs) toni, birkerød15/11-2004

Svar

Du kan evt. kontakte mig for et tilbud.
Snedkermester Mads Bøggild
boeggild@image.dkMads Bøggild, KBH NV16/11-2004

Svar

Hej igen.
Tak til Tony for henvisningen, og ring eller mail (Caroline@tegnestuen-[link fjernet]) endelig hvis jeg kan bistå med tegningsmateriale eller beskrivelser mm.

Mvh. Caroline Olesen, Tikøb22/11-2004

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail