Isolering fylder og det er i princippet ligegyldigt hvilken type du vælger. Stenuld eller glasuld.
Polystyren kan du ikke vælge her. Det skal iøvrigt også være lige så tykt et lag som ved "uld".
Og de tynde "superisolerende" produkter der er på markedet har en meget tvivlsom effekt.ksj, Brenderup22/01-2007
300mm eller højere i forhold til de 220mm vil først og fremmest gå ud over din pengepung.
Det er vigtigere at isolere soklen indvendig samt vægge og loft med et ordentligt lag.HCJ, Odense19/01-2007
Takker for svar - er det normalt at man isolere soklen indvendigt ?? Det har jeg aldrig hørt om.... det kræver vel nogle specielle fundeblokke el. ?ts@tomato-dk.com, søborg19/01-2007
Når isoleringslag er lagt og der skal støbes gulv, skal der være isolering mellem sokkel og beton - ellers opstår der en kuldebrojan pedersen, fredericia20/01-2007
Hej
Hvis der er gulvvarme og der anvendes polystyren som isolering er kravet 300 mm, og linietabet langs soklen må ikke overstige 0,12 W/mK og den godkendte konstruktion må fremgå af de godkendte tegninger/byggetilladelse.
www.danskbygningsundersøgelse.dk, jebjerg21/01-2007
Sørg først for at taget er tæt. Brænd et lag tagpap på.
Isoler med [link fjernet] 100 mm isolering. [link fjernet] isover / rockwool / sundolit. Sundoliten kan limes og optager ikke fugt. Sørg også for lidt udluftning.Raahauge, Kgs Lyngby17/01-2007
Ja, jeg ville nu lægge isoleringen på først og så tagpappen ovenpå.hpox, Århus17/01-2007
Det kan man også gøre. Jeg ville bare gøre det indv. For så kan der stadig stables endnu en container ovenpå.Raahauge, Kgs Lyngby18/01-2007
Jammen det er ikke noget problem, jeg bruger jo naturligvis stablefast isolering.hpox, Århus18/01-2007
Skal taget isoleres udvendigt skal vægge også ellers bliver der en kuldebro.
Det nemmeste og mest sikre er en indvendig isolering hele vejen rundt.HCJ, Odense19/01-2007
Han kunne osse stille sin container ind i et godt varmt og tørt rum!!!hpox, Århus19/01-2007
700 mm, det var hulemig et ordentligt lag, men på den måde isolerer du jo osse radiatoren og sparer rigtigt meget varme!!!
Men til sagen. Ja, det er endda rigtig smart. Der skal være dampspærre bag gipspladerne og der skal tætnes omhyggeligt til omgivende konstruktioner - med bygningssilikone, [link fjernet].
Jo mere radiatoren varmer, jo mindre risiko er der for kondens i isoleringen og i konstruktionen iøvrigt.
Jeg tror at du udvendigt på dit hus nemt kan mærke forskel på hvor der er hulmursisoleret og hvor der er radiator uden isolering. Jo mere varme der fiser ud, jo mindre risiko for kondens.
Hullerne fra gipsskruerne har ingen betydning, skruen udfylder lige præcis hullet.
hpox, Århus06/01-2007
Hej Jan
Jeg synes nu de nye energikrav også til sommerhuse er meget fornuftige!
Som nævnt af en af de andre har du mulighed for at "flytte" lidt rundt med isoleringen, som det står i stk 10.10.6i i småhusreglementet. Du skal lave en varmetabsramme. Du kan med fordel her finde nogle super duper lavenergivinduer beregnet til lavenergihuse eller "passivhuse". Hvis du stadig ikke kan overholde varmetabsrammen kan du høre kommunen om du kan få dispensation hvis du installerer solfangere. Det indgår nemlig i beregningerne for helårshuse. Michael, Vallensbæk11/01-2007
Ja, det virker jo lidt tosset at man skal tvinges til at isolere et sommerhus uden opvarmningsmuligheder og som man helst ikke må opholde sig i i fyringssæsonnen.
Men der er måske den mulighed at du isolerer væsentligt mere i loft og gulv og eventuelle ydervægge i sekundære rum. (Som måske kan beklædes med en bjælkelignende beklædning)
Det samlede varmetab må ikke overstige en normal isolering af huset.
Måske er det muligt at få en dispensation på det grundlag, men kommunen vil nok kræve lidt beregninger. Tag en snak med dem.
Nedenstående har du isoleringskravene til et sommerhus.
[link fjernet]
hpox, Århus04/01-2007
Hej Jan.
Jeg tror, du blander nogle ting sammen. Hvad skal dit (gamle) nye hus være:
Et bjælkehus eller et helårs bjælkehus ?
Det er som om du tror, der kun er den sidste løsning og det er noget i den retning hpox svarer dig på.
Vælger du blot et bjælkehus er der ingen krav til isolering. Masser af firmaer tilbyder levering af nye bjælkehuse op imod 200 kvm. uden isolering i vægge, gulve og lofter.
Kig for eks. på [link fjernet]
Der kan du se forskellen mellem bjælkehuse og helårs bjælkehuse og du kan også der få ideer om hvordan du kan isolere dit hus, hvis det skal være helårs-typen.Per M., 2950 Vedbæk.05/01-2007
Tak for svar begge to.
Jeg ville ønske, at det var muligt bare at sige "bjælkehus", og så slap man for de nye krav til isolering af sommerhuse.
Men det er vist en drøm?
Behagelig, men stadig en drøm.
jan, århus c05/01-2007
Der er ikke tale om at blande noget som helst sammen.
Iflg. bygningsreglementet skal sommerhuse isolers, se nedenstående link;
[link fjernet]
Om der skulle findes en smutvej skal jeg ikke kunne sige, men det er jo bare at kontakte kontakte knudsens-plantage.hpox, Århus06/01-2007
Hej igen.
Ja, jeg er jo næsten bange for at melde mig igen.
Jeg må desværre for spørgeren give jer fuldkommen ret - sommerhuse skal isoleres.
Jeg kontaktede det firma, jeg henviste til og hvor jeg fik opfattelsen af, at man kunne lave de 2 typer bjælkehuse firmaet sælger. Det var ikke tilfældet, den uisolerede type var til salg i sverige, norge og tyskland eller til folk, som selv vil efterisolere.
Jeg beklager fejlen, men jeg er rystet over at vi nu lovmæssigt er kommet så langt ud.Per M., 2950 Vedbæk06/01-2007
Tak for jeres svar.jan, århus c06/01-2007
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
DAFADAFA tætner, dæmper og beskytter
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.