|
|
Store koncentrationer af producenter, importører og distributører, mener Konkurrencestyrelsen
Byggevarepriser.dk, som Erhvervs- og Byggestyrelsen etablerede med Krak som operatør bl.a. i et forsøg på at få lavere priser på byggematerialer, var en fiasko og blev lukket 1. april, men fortsat er der fokus på byggemateriale-priserne.
Konkurrencestyrelsen vil således nu gribe overfor, at det ifølge styrelsen i årevis har stået klart, at det er dyrere at bygge i Danmark end i mange andre lande
Niels Erik Monrad, vicedirektør i Konkurrencestyrelsen, mener, at byggeomkostningerne er meget højere i Danmark end i resten af EU, og at det bl.a. skyldes store koncentrationer af producenter, importører og distributører af byggevarer.
Styrelsen vil blandt andet pålægge håndværksmestre - på forlangende - at vise deres indkøbspriser byggematerialer, så private kan søge at købe materialerne billigere andre steder.
jhan
|
|
|
|
|
|