» Stil spørgsmål
Debatforum
Ifö cisterne "løber over"
Spørgsmål
Hej
jeg har e Ifö toilet som er ca 3 år gammelt, nu er ´cisternen begyndt at løbe over, dvs. at når jeg skyller, og cisternen fyldes op, er det somom at den fylder for meget i og det pibler ud gennem samlingen foroven på cisternen, ned langs toilettet og ned på gulvet. Hvad skyldes det og hvad kan man gøre ved det? [link fjernet]
Lene
Lene, Holbæk24/03-2006Svar
hej
Det kan være svømmeren som er færdig, for så bliver der ikke lukket for vandet ordentlig...
Christian Jessen, Kolding01/11-2006
Svar
Dette er ikke noget svar; men hvordan får man lukket skidtet op? Med højt-lavt skyl er der jo ikke nogen knap at skrue af. Mit løber nemlig osse.Mogens Bang, Horsens06/06-2007
Svar
Hejsa,
Synes du er lidt skarp i tonen Mogens. Men her er det svar du søger.
Gælder Ifö Cera (og måske andre modeller)
1. Lirk knappen op med en fladkærvet skruetrækker. knappen er trykket ned i to tapper på hver side midt for.
2. Skru plastmøtrikken løs.
3. Hjælp plastmuffen op (skal lirkes lidt uden om de to skylletapper.
4. Tjek om flyderen er ok ved at aktivere. Du kan evt. klikke den af ved at trykke ned på de to tapper på det hvide plastik.
Hvad du gør for at reparere det aner jeg ikke. Er selv toilet-novice, men roder lidt med et ½ år gammelt løbende Cera toilet, som løber selv om vandet er under afløbsniveau - tror det er bundpakningen! :(Thomas Hannibal, Herning04/02-2008
Badekar
Spørgsmål
er det muligt at reparere et gammel badekar? Kan der givet et nyt lag emaljering?
Tak for dit svar.
Inge S.
Inge S., 2300 Kbh S.24/03-2006kan klinkerne males
Spørgsmål
Hej.
Min mand og jeg er nu blevet lykkelige ejer af et hus fra ´72. Huset står som oprindelig stand, hvilket betyder fornyelse. Vi har dog ikke råd til at istandsætte alt på en gang og derfor vil vi gerne høre om det er muligt at male klinkerne på badeværelset- Hvad maling skal der købes og hvor lang tid holder det? og hvis det kan males, hvad skal det så vaskes i inden de males?
signe, Aalbog23/03-2006Svar
klinkerne skal vaskes af i grundrens derefter i rent vand. Grundes med træ og metalmaling 1 gang samt males med træ og metal maling.
Hvis i ønsker at fliserne forsvinder kan i bruge multipuds, det kan stå råt eller i kan vælge at male det. Materiale kan findes i alle byggecentre på begge produkterAnnette vinter, Nykøbing26/03-2007
spabad
Spørgsmål
Hej.
I forbindelse med mit badeværelsesprojekt vil jeg høre om nogen har gode råd / erfaringer m.h.t. spabade.
[link fjernet]. luft- eller vandmassage? varmelegeme eller ej? indmuring? fabrikater? forhandlere? Jeg ville være meget taknemmelig, hvis nogen ville dele deres erfaringer.
Per, s2ft@hotmail.com23/03-2006brugsvand og faldstamme.
Spørgsmål
Hej. ER det lovligt at føre faldstamme og brugsvands afløb sammen på en første sal, så man kun har et rør til kloaken..???
lh, rødovre21/03-2006Næste side »« Forrige side