» Stil spørgsmål
Debatforum
fuge
Spørgsmål
skal i mit badeværelse fuge i et hjørne, hvor en gipsvæg støder op til en pudset væg (det er ikke i vådzonen). Findes der en fuge, der kan anvendet til dette og som samtidig kan overmales ?
Per, 267004/05-2006Radiatorsystem med kobber og jern
Spørgsmål
Hej
Vi har købt et hus og har efterfølgende opdaget, at der ved to radiatorer, der er installeret efter huset er bygget, er anvendt kobberrør, mens resten af rørføringen er af jern. Jeg har hørt, at kobber og jern kan give tæring. Er det et problem i en sådan radiatorinstallation?
jan, Kolding02/05-2006Lægningsdybde af fjernvarmerør.
Spørgsmål
Her i weekenden gravede jeg i returledningen fra vores hus. Fjernvarmen vil naturligvis have os til at betale for retablering.
Stikledningen lå imidlertid kun i 33 cm dybde, og advarselsbåndet lå direkte oven på røret.
Kan det passe at det er iht. gældende regler om lægning af rørledninger?
Peter Andersen, Gistrup01/05-2006SBI anvisning 200
Spørgsmål
Hvordan definerer man vådzone, jeg har fået bygget en bruseniche i hjørnet af badeværelset, fliserne er muret på væggen som er vådrumssikret. Problemet er nu hvordan man definerer at vådzonen skal gå 0,50 m ud fra niche. Skal det være fliser eller er det at den er vådrumssikret med membran, filt og vådrumsmaling OK?
Thomas, København30/04-2006Fald i brusekabine
Spørgsmål
Faldet i vores brusekabine falder desværre ikke ned til afløbet. Det var lavet sådan da vi købte huset.
Hvordan kan jeg rette op på det??
Ditte H. Storm, Frørup (fyn)29/04-2006Næste side »« Forrige side