VVS Guiden - Byggeri.dk - Alt om vvs

Byggeri.dkVVS Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Gammel fliseklæber!

Spørgsmål

Hej!

Jeg har netop pillet de gamle fliser på toilettet ned. Jeg kunne godt tænke mig at pudse væggene op, men må jeg gøre det ovenpå det gamle fliseklæber?
Hvis ikke, hvordan får jeg det så lettest af?

På forhånd tak
Michael Laursen, Aalborg Ø14/08-2006
Svar

Ja, puds du bare ovenpå klæberen, har ingen betydning.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )14/08-2006

varmt vandscirkulation

Spørgsmål

i forbindelse med at mit fyr er flyttet ud i en staldbygning er jeg nødt til at have cirkulation på det varme vand. Er det ok bare at lægge et ekstra rør fx et pex. - og hvad med pumpen - skal den sidde på det nye rør jeg lægger...anette, dronningmølle11/08-2006
Svar

Hvis røret skal føres i jord, så SKAL det udføres i præ-isoleret rør.
Hvis det føres synligt, så kan du fint lave det i pex. Ja, pumpen bør sidde på cirkulationsrøret med pumperetning imod kedlen.Peter, Frederiksværk11/08-2006

Svar

Sørg for at isolere cirkulastionsrøret grundigt. Ellers vil du tabe meget varme her.
Få sat en styring på pumpen således at du kan stoppe cirkulationen om natten, hvor du ikke har brug for varmt vand.ksj, Brenderup14/08-2006

Svar

du virker som en der ikke skulle rode med de ting; med de mærkelige sprsm. men god fornøjelse. ( du skulle helst undgå cirk.)jan, allerød15/08-2006

brandregulativer.

Spørgsmål

Jeg har skrevet et indlæg før. Hvor jeg har forklaret at jeg har fået en vvs´er til at trække noget vand fra nabo lejlighed ind i min til en opvaskemaskine. Dette er gjort med en plastisk slange gennem vægen, hvilken der var flere der skrev var en brud på brandregulativerne.

Men hvor finder jeg dem henne? Overmontør har været ude og se det og siger at han mener den er god fin, men at de gerne vil lave det i fast rør og så burde den jo være fin nok, men jeg personligt har brug for klarheden, da jeg føller mig lidt dum i situationen. Håber der er en der kan hjælpe mig?
Martin Wagner, København10/08-2006
Svar

Hej Martin

dette er hvad jeg fandt på [link fjernet] hjemmside

Brandkrav
Brandkravene til installationsgennemføringer fremgår af Brandteknisk Vejledning nr. 31 samt i det gældende Bygningsreglement.


Af reglerne for sektionsafgrænsninger i vægge og etageadskillelser fremgår det, at der ikke stilles krav om særlige brandmæssige foranstaltninger til gennemføring af metalrør ([link fjernet]. stål og kobber) i rørbøsninger af plast – hvis:
-rørbøsningens udvendige diameter ikke er større end 54 mm, og spalten mellem medierør og inderside af rørbøsning ikke er større end 6 mm., og hvis det samlede spalteareal i gennembrydning i en bygningsdel ikke er større end 5000 mm2.


Desuden skal spalten mellem medierør og bøsningsrør lufttætnes, [link fjernet]. med en gummiring – og rørbøsningen skal støbes eller fuges brandmæssigt forsvarligt til den gennembrudte bygningsdel.


De såkaldte bagatelgrænser betyder helt konkret, at alle PAK-bøsninger til og med dimension 49 mm eller 11/2" medierør, kan anvendes uden brandsikring.
For rosetbøsningssæt med plastrosetter er grænsen 43 mm eller 11/4" medierør, mens Karfa bøsning med bøsningsrør af stål er tilladt til og med 61 mm eller 2" medierør.


Hvis medierørets udvendige diameter er større end 49 mm eller 11/2" medierør, skal rørbøsningen være udført af ubrandbare materialer, eller være særligt brandteknisk sikret.
I praksis betyder dette, at Karfa Flex-bøsning kan anvendes i alle dimensioner som "brandbøsning", fordi de anvendte materialer er ubrandbare, og fordi der ikke er luftspalte mellem medierør og isolering.
Man bør være opmærksom på, at denne type primært anvendes for at opfylde kravene til termisk isolering i henhold til DS 452 – og at Flex-bøsningen ikke er en vandtæt bøsning med gummipakning.
For vandførende plastrør, [link fjernet]. PEX-rør, gælder særlige regler. Se Brandteknisk Vejledning nr. 31 – eller spørg os.


Ingen brandkrav til:


Pak-bøsning til og med 49 mm eller 11/2" medierør.


Rosetbøsningssæt til og med 43 mm eller 11/4" medierør


Karfa bøsning med rørgevind for bøsningsrør af stål til og med 61 mm eller 2" medierør.

Håber det løser dit problem :o)


L. Petersen civ. ing. (B), Solrød10/08-2006

Kedel kapacitet

Spørgsmål

Vil installere brændefyr. Har akk tank på 1200-1500L. Mit Hus er på ca 180kvm.Ældre dato, nye termoruder, godt isoleret loft, men vægge og gulve er ikke godt isoleret.
Har tænkt mig at købe en brugt kedel. Hvor stor kedel har jeg brug for?Dennis, Guldborg08/08-2006
Svar

Hvad bruger du nu ?
Olie eller?
Hvor mange personer er der i husstanden?
Hvor meget brændsle bruger du årligt?
Hvordan kan en akku. tank være 1200-1500 liter den må da være en af delene.ksj, Brenderup09/08-2006

Svar

Du skal bruge en 18-20Kw kedel, men du får da travlt med at fyre, når først vinteren sætter ind, hvis det er favntræ.
Kig på muligheden for træpillefyr. Der er ca. 40% af olieprisen at spare og du har silo til pillerne.steen, haderslev09/08-2006

Svar

Hvorfor ikke overveje solvarme også.Raahauge, Kgs Lyngby09/08-2006

Svar

Jeg har en akku tank på 2500 liter.
Har købt en 34 kw støbejernskedel efter anbefaling fra skorstensfejeren. Vi er 4 i husstanden på 260 m2 som ikke er så godt isoleret i gulve og vægge. Skorstensfejeren siger at jeg skal regne med at bruge 30 rummeter træ pr. år.
Større kedel = kortere tid at fyre tanken op i temperatur.Jacob Viberg Nielsen, Handest09/08-2006

Svar

Du skriver først at dit hus er 180 kvm nu er det 260??
Den kedel er for stor. Du får en masse "tomgangsbrænding" = sod og sur skorsten. Et fyr skal arbejde og brænde rent. 30 rummeter koster mellem 800 og 1000 pr. rumm. Det ser MEGET dyrt ud. Brug da nogen penge på isolering. ...og kig på pillefyr, du. Jeg bruger for 12 kr. piller om dagen p.t. (100 liters varmvandbeholder + gulvvarme i bad).God fornøjelse!steen, haderslev09/08-2006

haaaaaallo

Spørgsmål

hvad sker der for jer hvorfor er alle svarene væk??????????xx, zz07/08-2006
Svar

Vi har lidt problemer i databasen.
Arbejder på det med højtryk.Zahid, Odsgard A/S, Glostrup08/08-2006

Svar

Ja, det tager jo sin tid......
Hvis de aldrig kommer tilbage, kan vi så ikke få en melding på det?Morten, Kbh09/08-2006

Svar

Vi har fået genetableret en del.

Desværre har det ikke været muligt at få navn, by og original datoer med.

Jeg forventer at det er afsluttet inden ugen er omme.

Beklager - men vi gør vores bedste for både at genoprette og bedre sikring i fremtiden.Zahid, Odsgard A/S, Glostrup09/08-2006

Svar

test., .10/08-2006

Næste side »« Forrige side