VVS Guiden - Byggeri.dk - Alt om vvs

Byggeri.dkVVS Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Må man selv udskifte sin olietank?

Spørgsmål

Må man egentlig selv udskifte sin olietank?

Det er klart at bekendtgørelsen ([link fjernet] )skal overholdes.



Hvis man ikke må, hvor står det så?ksj, Brenderup18/01-2007

Bruseskærm

Spørgsmål

Jeg er paa udkig efter en simpel bruseskaerm i glas, der skal maale omkring 40-50 cm i bredden (hoejden er i foerste omgang underordnet). Skaermen skal hverken kunne dreje eller lignende, og der er saaledes blot tale om en ganske skaerm med alu-profil.

Det har indtil videre ikke vaeret mig muligt at finde noget interessant - selvom jeg ser bort fra de specifikke dimensioner kan jeg ikke finde nogen relevant bruseskaerm. Jeg ville blive glad for forslag og ideer.Christian Schuster, Roedovre18/01-2007
Svar

Prøv at forhøre dig hos din lokale glarmester, han kan sikkert sælge dig glasset i den størrelse du skal bruge, også køber du bare beslagene/listerne til glasset ved siden af.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )19/01-2007

Svar

Du skal bare lige huske at det skal være hærdet glas - og det kan man ikke skære i når det først er hærdet.
På dem her: [link fjernet] - jeg en sådan i mat - kostede ca. 1.700,- Firmaet kan også lave en væg til dig på mål.
Der er også denne: [link fjernet]
Eller: [link fjernet]

Hannibal, Brønshøj19/01-2007

Litex

Spørgsmål

Jeg vil bygge bruseniche med "Litex" plader
der virker som membran og isolering mod ydervæg.Pladerne sættes op med fliseklæb.Findes der maling/farvet lak til sådan et projekt-ellers bliver det fliser.. Søren Hansen, Brøndby17/01-2007
Svar

hej
jeg har lige sat litex plader op i mit badeværelse, og der ringede jeg til fabrikken og spurgte hvad jeg gjorde når jeg ikke lige var interesseret i fliser. Jeg fik at vide at jeg så skulle fuldspartle sæggen med sandspartel til vådrum, og efterfølgende male med en vådrumsmaling. Min malers eneste betænklighed var så om skruerne kunne ruste og derved slå igennem.
Jeg forstår så ikke bekymringen for alle samlinger skal jo behandles med sealstrip og 1 komponent vådrumsmembran, men mon ikke maleren er klogere end mig...anette, Horsens21/01-2007

Dimensionering af konvektorer

Spørgsmål

Hej,

hvordan dimensionerer man konvektorer?
Der er gulvvarme i rummene med meget store vinduespartier, så spørgsmålet er om man bare skal udligne varmetabet fra ruderne?

Thomas Lassen, Odense17/01-2007
Svar

Det kommer an på om gulvvarmesystemet er dimensioneret til at kunne opvarme rummet.
Men jo, hvis vi snakker "sådan cirka", så skal konvektorene kun modvirke varmetabet ved ruderne.
Bemærk: ovenstående er kun vejledende, hvis det skal være helt korrekt bør du få lavet en varmetabsberegning.Peter, Frederiksværk18/01-2007

Sænket loft med spots

Spørgsmål

Jeg vil gerne sænke mit loft på badeværelset 10 cm. Formålet er at kunne indbygge spots og skjule nogle elinstallationer.

Jeg har tænkt mig at købe et samlet sæt med spots og tranformator, som er lovligt at sætte op selv hvis der ikke ændres på ledninger etc.
Desuden har jeg tænkt mig at lave loftet af gips. Men har problemer med at finde ud af om og hvordan man bedst får lavet adgang til installationerne.
Jeg har også her tænkt på om det er nødvendigt med en dampspærre for at der ikke skal samle sig fugt i hulrummet.


Har i/du nogle gode råd angående materialer, fremgangsmåde osv.

Kasper Skriver, Nørrebronx17/01-2007
Svar

Hej Kasper

Fremgangsmåden er som følger:

Tag telefon i hånden og ring til din lokale el-installatør

Nemt ikk - du sparer en masse bekymringer omkring materialevalg og fremgangsmåde mv.René Olesen, Smørum17/01-2007

Svar

Hej...
Selvfølgelig skal du kontakte en el-installatør... ;-) Du må ikke have samlinger, stikk., loftdåser etc. gemt bag dit loft. Disse skal være tilgængelige og kabler/rør med ledninger skal forlænges ned i en loftdåse, hvis en sådan skal være der. Den skal ligeledes "igennem" loftet eller sidde helt til bagsiden. Der er også nogle andre regler som skal overholdes i vådrum, m.h.s. til placering osv. Trafo''en skal placeres tilgængelig og "samlede" sæt, må ledninger ikke forlænges, dette tror jeg dog du har tænkt over. Spørg din el-installatør, er han til at tale med, forklarer han dig det...
Jeg ville vælge dampspær og endda isolering bag...Allan, Herning18/01-2007

Næste side »« Forrige side