Er det lyse granitfliser du sætter op med mørk klæber eller ?
Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )03/06-2007
Nej det er lyse klinker der bliver sat op med hvid klæber.morten, Holbæk03/06-2007
Hvis de er gamle kan du sandsynligvis ikke få termostater der passer på de gamle ventiler.Aksel, Hørning01/06-2007
Skift hele skidtet!!René, Smørum04/06-2007
man kan med fordel "motionere" ventil sædet efter man har skruet forpakningen af. det er den lille pal som du normalt vil trykke på - hele "bolten MED pal" skrues ud og du kan så med en skruetrækker eller andet trykke på sædet til du kan mærke den følger med og åbner og lukker som den skal. du skal være obs på at der kommer vand ud når du trykker, så hav en spand klar. Den lille operation kan spare dig X antal nye ventiler. Er palen træt skiftes forpakningen.
Du er velkommen til at få lidt gør-det-selv tips. kontakt på hjemmesiden :)
mvh DanielDaniel - www.damica-vvs.dk, uvelse31/07-2007
Det går nok, er det ikke messing [link fjernet] er ingen krav for skjulte samlinger på centralvarmePeter, Frederiksund01/06-2007
Hej.
Hvis du har direkte fjernvarme i dine gulvvarmeslanger må der ikke laves samlinger.
Hvis du har et lukket anlæg er samlingerne lovlige og uden betydning.Peter, Frederiksværk03/06-2007
Hvordan kan det være uden betydning at have en skjult/indstøbt samling i et betongulv!!!!?. Der er da, alt andet lige, langt større risiko for en kommende utæthed ved en samling, end på en glat slange.TS, Århus04/06-2007
Der er jo ikke det store tryk på din centralvarme.
Men der må ikke være samlinger såfremt du er direkte tilsluttet fjernvarmen. Men hvis du har egen veksler er det ikke noget problem.René, Smørum04/06-2007
Teknologisk institut har fortaget nogle prøver som viser at slangen IKKE bliver forringet af en samling. Deres anbefaling er så godt som lovstof. Denne anbefaling følges af alle "kloge hoveder" på området.Peter, Frederiksværk04/06-2007
Jeg har da den fornødne respekt for de foretagne prøver. Men de har garanteret ikke taget højde for [link fjernet]. mindre, ikke synlige, støbefejl i messing-vinklerne, som på sigt kan udvikle sig til egentlige revner.
Jeg har personligt konstateret at en
messing-vinkel (eller dens omløber) revnede helt umotiveret, et sted hvor den ikke på nogen måde har været rørt ved i adskillige år.
Så jeg må fastholde ovenstående vedr. "uden betydning" og "alt andet lige".TS, Århus15/06-2007
da der er tale om central varme anlæg - og derved - begrænset mængde vand, samt tryk betyder det ikke noget med de skjulte samlinger. De FLESTE vvs´ere ville dog nok vælge at omlægge kredsen, hvis de fra starten under selve byggeriet er klar over den er utæt, eller beskadiget. Der er jo en garanti der skal indfries hvis det ikke holder!
Daniel - www.damica-vvs.dk, uvelse31/07-2007
Har ingen børn men monteret hanen kun med automatik i badeværelset. Det fungerer mere end perfekt og det er blevet en fornøjelse at vaske hænder.
I køkkenet har jeg valgt alm vandhane men her kunne det måske være smart med den der også kan åbnes manuelt. Men det kan også være til irritation i køkkenet hvis man ikke kan arbejde i vasken uden at hanen starter hele tiden...giraffen, kbh03/06-2007