Det lyder ærligt talt ikke som om kvaliteten afspejler prisen...at det skulle være billige døre er i hvert fald ikke noget argument for at afvise klagen. Det lyder umiddelbart som om at knasterne ikke ikke blev forseglet inden lakeringen og at harpiksen dermed slår igennem malingen efter et stykke tid (dårligt håndværk). Desuden må der være problemer med konstruktionen af dørene - en yderdør må med rimelighed kunne forventes at være tæt!
Kontakt derfor Forbrugerstyrelsen...I har ALTID to års garanti, uanset hvad sælger siger!!!Morten, arkitekt maa, København29/08-2007
Bemærk at man "kun" har 6 mdr. garanti den resterende tid op til 2 år er reklamationret.! Der er stor forskel.
Men kontakt dem igen´skriftligt. Under 6 mdr. (garanti) må det formodes at fejlen har været der fra starten og de har pligt til at gøre noget. (mht. utæthed, som jo er en væsentlig mangel)
Se her: [link fjernet]
Så tal dem til fornuft og henvis til Købeloven!J, Ballerup29/08-2007
Fandt lige på deres hjemmeside:
Garanti
NettoKompagniet A/S giver 5 års garanti på vores vinduer og døre. For termoglas leveret og monteret af NettoKompagniet A/S videregiver vi producentens garanti, som ligeledes er 5 år. Garantien gælder for den funktionelle del af varen ifølge købelovens bestemmelser. På vores øvrige varer er der garanti ifølge købeloven.
Træ er et naturmateriale. der kan derfor være glans- og strukturvariationer på færdigmalede elementer.
Farvegennemslag fra knaster og gulskjoldede pletter/flader kan ikke undgås.
Så det med vandet skal de omgående udbedre.!
J, Ballerup29/08-2007
Er det nettokmp. der har mont. døren ???
Formoder det er i siderne & bunden at vandet løber indjespeer, Odense29/08-2007
Det gule er harpiks som du kan duppe med lidt sprit så forsvinder det. Alle dør og vinduesfirmaer har "problemer" med det da man ikke må behandle med shelllak og lign. mere. Problemet havde været ligeså stort selvom i havde valgt Rationel, STM og lignende anerkendt fabrikker.
Men det skal som sagt bare have lidt sprit.
Utætheden skal de naturligvis lave.Morten, DK29/08-2007
Hej.
Og tak for jeres svar.
Vi har kontaktet dem igen igen, og nu vil de pludselig gerne sende en tømrer.
det er os selv der har monteret dørene, da min mand er håndværker selv.
Det med sprit vil vi da afprøve.
G.Olsen, Lolland31/08-2007
undskyld men hvad er cimberruden og hvorfra kommer den ??., køge28/08-2007
Cimberruden er et fabrikat af ruder, og foråbentlig vinduer. Det er den eneste form for identifikation jeg kan finde på nogle vippevinduer jeg har i min stue. Navnet "Cimberruden" står inde i mellem de to lag glas i bunden af ruden.
Jeg formoder det er en dansk, formodentlig nordjysk, fabrik som ikke eksisterer mere. Jeg kan i hvertfald ikke finde nogen henvisninger på nettet.
Jeg skriver forhåbentlig vinduer, da jeg mangler nogle reservedele til vinduet. (pal til tyverisikring under ventilationsindstilling, monteret på rund vrider i vinduesrammen)Henrik, Meløse28/08-2007
det nærmeste jeg kan komme det er dette.
Cimber-Scan-Wood A/S · Søndergården 28 · 9640 Farsø hn, kbh28/08-2007
Glem alt om celledøre, når der tænkes på
lydreduktion. Som glatte døre vil en Trehøje
mass.dør m/lydreduktionsværdi på 30 dB være
et godt valg, prisen herfor kan du få oplyst på din lokale trælast i Ry.
En billigere løsning vil være en almindelig
glat mass.dør m/tætningsliste i karmen.
bb, horsens28/08-2007
Slå op under stenhuggeregunna quistbo, karlslunde26/08-2007
Som skrevet, så er hvide sten plader bare alt for dyre, priserne rangerer fra 500kr og op per plade og det vil jeg ikke betale.
Så jeg søger god kvalitet laminat pladerMorten Seeberg, Randers26/08-2007
hvorfor køber du ikke bare i træ og maler dem hvide, de kan "genmales"Jesper, odense27/08-2007
Har aldrig set en malet vindueskarm jeg ikke synes så snusket og grim ud.
Måske de steder jeg har set dem, folk ikke har gjort det godt nok, det sidder bare dybt i mig at det er grimt. Men måske man skal overveje det.Morten Seeberg, Randers27/08-2007
Kære Morten
Hvor store er dine vinduer da?? Siden du skal gi 500 kr. for en smule vinduesbund?
Spørg nogen flere steder. Det koster de altså ikke for en alm. 150 cm bundgunna quistbo, karlslunde27/08-2007
De er 130-140cm, men det er fordi jeg ikke kan lide den standard grå marmor-farve som er den alle bygge markederne fører. Jeg er kun interesseret i hvid sten, og det kan jeg ikke finde nogen steder til de 150-250 kroner det alm marmor look koster.Morten Seeberg, Randers27/08-2007
Hej Line.
Jo, der findes en lettere løsning....heldigvis. Fyldningsdøren skal smøres ind i brun sæbe og derefter pakkes ind i vitavrap/folie så der ikke kan komme luft til døren. Døren skal trække med sæben i et-to døgn, hvorefter malingen let slipper når den trækkes af med en special kniv der kan købes i ethvert byggemarked for en slik. Til slut vaskes døren fri for sæberester med grundrens og så skulle den være klar til efterbehandlingen.Christina & Erik, Højrup26/08-2007
Gud hvor blev jeg glad for at laese jeres svar! Det bliver proevet mandag naar butikkerne har aabent igen.
Tak.Line A., Lyngby26/08-2007
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper