Vinduer & Døre Guiden - Byggeri.dk - Alt om vinduer & døre

Byggeri.dkVinduer & Døre Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Franske terrassedøre (dobbeltdøre)

Spørgsmål

HJælp til en desperat!!
Jeg vil spørge om der er nogen der kan fortælle mig, hvordan man bedst muligt isætter dobbeltdøre - eller kan henvise til kilder hvor jeg kan få information herom?
Vi har en terrasse dobbeltdør, som bare ikke vil sidde lige, til trods for at karmen sidder fuldstændig i vatter på alle leder og kanter. Den ene dør sidder fint, men den anden støder på den første dør, når man skal lukke den. Vi har døren mistænkt for at være skæv fra fabrikken - men kan vi tjekke det på nogen måde? Hvis man åbner/lukker dørene før man monterer karmen, kan man vel ikke være sikker - for da kan man vel godt få vredet lidt i den - eller hva'?

Gitte, Greve08/04-2002
Svar

Hej Gitte.
Prøv og mål om diagonalen "krydsmål" er iorden, hvis den er det, skal døre kunne lukkes, måske skal et af hængslerne vrides med en speciel tang.Poul Erik Vittrup, Pandrup08/04-2002

Svar

Hej
Når man monterer døre sætte man ikke bare i lod og vage men tilpasser sig de faktiske forhold (der vil altid vær nogle små unøjagtiheder der skal tages højde for).
Derfor kan det godt drille lidt hvis man ikke kender de små fif.
Prøv først at kontrollere om karmene ikke er en lille smule skæve da der ikke skal meget til.
Hvis der er sprække bag hængslet der hvor den "slår" mod den anden dør, skal hængslet højst sandsynligt bukkes lidt (evt. med en speciel hængselbukker eller afmonter og gør det forsigtigt i en skruestik)så sprækken bliver mindre.
www.orla-nautrup.dk, Jebjerg09/04-2002

Svar

Tusind tak for hjælpen.
Jeg tror at vi vil prøve at justere i hængslerne, som en sidste udvej. Det virker nemlig som om at den venstre (skæve) dør falder ind mod midten oppe i toppen af døren.Gitte, Greve09/04-2002

maling af skabslåger

Spørgsmål

Kan jeg selv male skabslåger fra 60'erne i brunt naturtræ der ligner, og måske er, teak?Hvordan forbehandler jeg og hvilken maling sal jeg bruge?
Behøver jeg at afmontere lågerne ?Ida Timmermann, Aalborg05/04-2002
Svar

Hej Ida.

Ville det ikke være synd at male teaktræslågerne. Hvorfor ønsker du at male dem.??
Poul Erik Vittrup, Pandrup05/04-2002

Svar

Kære Ida Timmermann
Selvfølgelig kan du da male dine skabslåger, og kan du ikke lide mørkt træ som teak etc. er det alene din vurdering og din smag - og næppe en synd!
Hos Profa Farver i Urbansgade i Aalborg kan du få en lille pjece, Tips & Ideer, der nøjagtigt beskriver forløbet og hvordan du bærer dig ad. Det er yderst fornuftigt du spørger, for teaktræ el. lignende eksotisk træ indendørs, er oftest olieret flere gange og det kræver derfor en noget speciel behandling hvis det skal holde.
Held og lykke med resultatet!Søren Bach, Profa Farver, Farum05/04-2002

Fugning omkring vinduer

Spørgsmål

Jeg har købt et hus med fire år gamle vinduer, som aldrig er blevet fuget udvendig. Umiddelbart var min tanke at fuge med en acryl fugemasse direkte på isolering uden ilmod fugebånd el. Er dette okay?Ulrik, Lunde01/04-2002
Svar

Hej.
Brug "aldrig" acryl udvendig !!!!!
Ilmodbånd er beregnet som afsluttende vetilenrende fuge.
Poul Erik Vittrup, Pandrup01/04-2002

Svar

Hej
Du skal bruge en rigtig bagstop i den rigtige dimension så den komprimeres ca. 20%, og placere den ca. 10 mm. inde bag forkanten af vindueskarmen.
En fuge må ikke klæbe på noget, undtagen karm og murværk, da den ellers mister noget af sin elasticitet, ligesom den ved at bruge en rund fugebund bliver tyndest midt på og kan give sig her.
Fugemassen kan evt være en malbar silicone (MS-fugemasse)eller den gode gamle polyethanfugemasse som jeg selv bruger endnu, da den stadigvæk er tilladt.
Du kan evt. være nødt til at fjerne isolering/skum i den nødvendige dybde (min. 3 cm.)www.orla-nautrup.dk, Jebjerg02/04-2002

Støbejernsvinduer

Spørgsmål

Er det ikke muligt at få støbejerns vinduer til renovering af ældre kostalle og linenende, det forekommermig at jeg engang har set en reklame for et firma der laver disse vinduer kan det passe, og i såfald hvilke firma?Peter Tolstrup, Farsø31/03-2002
Svar

Hej.
Prøv hos et nedbrydningsfirma, jeg tror de kan hjælpe.Poul Erik Vittrup, Pandrup31/03-2002

Svar

Hej
Hvis nedbrydningsfirmaet ikke kan hjælpe, eller du ønsker noget specielt så kig på dette: [link fjernet]
www.orla-nautrup.dk, Jebjerg01/04-2002

Montering af indvendige døre

Spørgsmål

Hvilke skruer er de bedste til montering af indvendige døre i laca-vægge?Peder Bennedsen, Vejle27/03-2002
Svar

Jeg mener selvfølgelig LECA-vægge..:-)
Peder Bennedsen, Vejle28/03-2002

Svar

Hej
Anvend betonskruer (132 mm)uden hoved og bor for med 6 mm uni-plus (den borer i både træ-leca).
Nogle lecaelementer er så hårde at det er nødvendigt at bore for i fuld dybde men normalt er det bedst at kun bore en anelse for i lecaen så skruen bare kan få fat.
www.orla-nautrup.dk, Jebjerg30/03-2002

Næste side »« Forrige side

Vinduer & Døre

Facadedøre

Foldedøre

Franske døre

Halvdøre

Hoveddøre

Indvendige døre

Insektnet

Palævinduer

PVC døre

PVC Vinduer

Skydedøre

Solfilm/solskærme

Sprossevinduer

Tagvinduer

Terrassedøre

Tyverisikring

Vindues- & dørtætning

Yderdøre

Tilføj firma,
send en mail

  • AluxAlux

    Tyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller

  • AluxAlux

    Solafskærmning til alle formål

  • Nyt om Vinduer & FacaderNyt om Vinduer & Facader

    Nyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her

  • SwedoorSwedoor

    Indvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer

  • Vika VinduerVika Vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • VinduesPladsenVinduesPladsen

    Vinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper