Hej
Ja glasset er ikke helt klart, og det ses tydeligere ved at prøve at se gennem flere lag glas ad gangen.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg20/10-2002
Herk Ole !
Du kan nemmest kontrollere din energlas med en lighter.
Når du står på den udvendige side af glasset, og holder en tændt lighter ca 10 cm fra glasset, så vil du kunne se 4 spejlbilleder af flammen, -et for hver gang lyset brydes af glasfladen (naturlov).
Den 3. flamme udefra vil være blålig, på grund af metalfilmen der er på den side af glasset der vender ind i termoruden.
Hvis det er 2. flamme der er blålig, så har glarmesteren vendt glasset forkert.Jacob V. Nielsen, Tappernøje27/10-2002
Hej Jacob
I gamle dage skulle flammen være grøn, er det de nye A-ruder der gør at den er blå?
Jeg har ikke skrevet noget om dette fif da jeg ikke selv har fået det afprøvet endnu med A-ruder( er ikke ryger :-) ).
Forøvrigt vil jeg anbefale vestjyder at stå indvendig når man udfører forsøget, hvis man ikke er ejer af en stormlighter.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg27/10-2002
Hej Orla!
Jeg er også ikke ryger, men ild skal amn altid være beredt med. Jeg har bl.a. skiftet , og skifter mange glas ud, og problemet er jævnligt, at mærkaterne fra glaslev. er faldet af i fugtigt vejr, og så må lighteren jo frem for at bestemme indv/udv. side.
Forøvrigt kan der også blæse en stiv kold kuling fra øst her på sjælland, selv om den opfattes somdjævleøen af jyderne.
Jacob V. Nielsen, Tappernøje28/10-2002
Den nemmeste måde at tjekke om dine nye ruder er energiglas på, er ved at læse i den allu. kant der er mellem glasene er teksten blå er det energiglasJan, Frederikshavn15/12-2002
Hej
Jeg går ud fra at det er dine gummilister til montage af termoruderne der smuldrer.
Du kan evt. topforsegle med acrylfugemasse og male.
Fugten i dine vinduer er tegn på at der er noget galt med dit indeklima og selv om du synes du lufter jævnligt ud er det tilsyneladende ikke nok.
Har du ventiler i alle rum og er de åbne?
I bund og grund drejer fjernelse af fugt sig om at få varm luft ud af huset, og noget koldt ind.
www.orla-nautrup.dk, Jebjerg20/10-2002
Til Niels Broe
Velux ovenlysvindue type GPL (der er 3 størrelser), det mest anvendte er 780x
1400 mm (udvendig karmmål). Se eventuelt
[link fjernet] eller bestil brochure hos
tømmerhandel i Randers, [link fjernet]. Brejnholts
Tømmerhandel, tlf. 86401388.Finn Bojer, 8963 Auning06/10-2002
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper