Vinduer & Døre Guiden - Byggeri.dk - Alt om vinduer & døre

Byggeri.dkVinduer & Døre Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

renovering af vinduer

Spørgsmål

kan det betaler sig at gå efter energimærkning ved udskiftning af vinduer ?
og kan man regne med at de oplyste
U-Værdier også omfater karmmen ?
M.V.H.
Kent kent nielsen, Esbjerg23/07-2003
Svar

Hej

Du må på ingen måde spare merudgiften til A-ruder som har en tilbagebetalingstid på ca 3 år groft sagt (hvor får du en bedre forrentning?)

U-værdien er beregnet midt på ruden og omfatter ikke karme m. v.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg23/07-2003

Rå linolie

Spørgsmål

Jeg har spildt rå linolie på den udvendige sokkel, hvordan fjerner man dette uden at ødelægge soklen?Jeanette, Stenløse21/07-2003

Sand i elatisk fuge omkring vinduer

Spørgsmål

Hvordan fjerner jeg sand der sidder i den elastiske fuge omkring mine vinduer. Det kan skrabes af, men findes der et godt middel ?
Jeg skal male lysningerne hvide, så det vil se bedst ud hvis fugen også er hvid.

Morten Frederiksen, Nibe19/07-2003

Stopning af vindue

Spørgsmål

Kan man ikke bruge rockwool i stedet for tjæret værk til tætning imellem murværk og og vindueskarmBrisse, Kbh V.15/07-2003
Svar

Hej Brisse
Jo, du kan godt bruge Rockwool Fugestrimmel til stopning af fuger omkring vinduer og døre, i stedet for tjæret værk.
Når jeg i andre svar her på siden hælder til tjæret værk, er det fordi at disse hampefibre er blevet imprægneret med trætjære, som har en beskyttende effekt imod råd og svamp - og så er det i øvrigt ganske behageligt at arbejde med.
For både værk og Rockwool gælder det naturligvis at man stopper tæt, men aldrig for hårdt da karmen i så fald kan komme til at bue og dør eller vindue ikke kan lukke.Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk15/07-2003

Brandredning på 1. sal

Spørgsmål

Vi skal udskifte vores 2 vinduer på 1. sal (en i hver gavl). Vi vil gerne have 2-fløjede sidehængt vinduer men de er ikke godkendt til brandredning. Må man gerne bruge dem alligevel. Findes der byggereglerne omkring det?Lars Hansen, Græsted11/07-2003
Svar

Hej

Det er normalt ikke noget problem at lave 2-fløjede vinduer som brandredning, da man bare laver midterposten så den enten svinger med den ene ramme ud eller laver så den bare kan fjernes med skudrigler.

Ved renoveringer er det ikke et egentligt krav, men jeg plejer at gøre mine kunder opmærksom på at deres hus også kan brænde (jeg har selv oplevet 2 totalbrande hvor der har været personer i huset).

Det er altid fornuftigt at arbejde ud fra gældende lovgivning, da den er lavet ud fra erfaringer og for at hjælpe os.www.tømrermesteren.com, Jebjerg11/07-2003

Næste side »« Forrige side

Vinduer & Døre

Facadedøre

Foldedøre

Franske døre

Halvdøre

Hoveddøre

Indvendige døre

Insektnet

Palævinduer

PVC døre

PVC Vinduer

Skydedøre

Solfilm/solskærme

Sprossevinduer

Tagvinduer

Terrassedøre

Tyverisikring

Vindues- & dørtætning

Yderdøre

Tilføj firma,
send en mail

  • AluxAlux

    Tyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller

  • AluxAlux

    Solafskærmning til alle formål

  • Nyt om Vinduer & FacaderNyt om Vinduer & Facader

    Nyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her

  • SwedoorSwedoor

    Indvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer

  • Vika VinduerVika Vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • VinduesPladsenVinduesPladsen

    Vinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper