Først afrenses og matsliber døren.
Herefter 2-3 gange grunder, mellemslibning og efterfølgende den farve maling i ønsker.
[link fjernet]Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland12/06-2011
Det du ser er harpiks. Som rimeligt nemt kan vaskes af med [link fjernet] sprit eller andet opløsningsmiddel.
Derefter kan du give akke knaster såkaldt knastlak, et par gange. Er der mange knaster er det nemmeste at give hele døren et par lag forankringsgrunder. Det holder ikke evigt men der går rimeligt lang indtil knasterne slår igennem igen.jan Højmose, Søften06/06-2011
Mange tak for det uddybende svar. Det sætter jeg pris på.
Mvh
MarleneMarlene Stolle, København07/06-2011
Det er hekt rigtigt hvad Jan skriver, jeg vil bare lige tilføje at hvis døren er vaccum impræneret så vil knasterne slå igennem hvad som helst (næsten), Peter Nielsen, Silkeborg08/06-2011
Det er ikke sikkert at det kan justeres.
Det kan meget vel være at vinduet er monteret skævt fra tidernes morgen.
Der findes forskellige typer af glideskinne systemer.
Hvor dit vindue næppe er tophængt, men topstyret.
Hvor gammelt er dit vindue ca.Finn Skovsen, Vejle03/06-2011
Det er korrekt at det ikke kan justeres som sådan, men det kan rettes ved at rettet karmen op, rammen kan i sig selv ikke justere nemlig.
[link fjernet]Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland03/06-2011
Karmskruer er fint og kan sagtens holde. Skum evt. efter som ekstra lydisolering og fastholdelse.God, Fornøjelse23/05-2011
Ja, skum eller låsning af hjørnerne med kiler, så skal det nok holde.
[link fjernet]Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland24/05-2011
Hvad er bedst i forbindelse med lydisoleringen,mellem karm og væg, skum eller rockwoolOle, Kalundborg24/05-2011
Som ren lydisolering er Rockwool nok bedst, men hvis der skummes, opnåes der en sammenlimning mellem karm/væg, som både giver en vis lydisolering, og en god fastholdelse/understøtning af karmen, men husk at befugte lidt med forstøversprøjte, inden brug af skum.
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev25/05-2011
Ja, skum du bare karmen fast, så har du mulighed for en rigtig dårlig lukning, når skummet er ekspanderet, og karmen er blevet skæv.
Det er da kun sløve håndværkere der bruger skum til at fastgøre døre.egon, -25/05-2011
Til anonyme egon som åbenbart ikke er så modig, at han vil fremstå med sin påstand i fuld offentlighed!
Man fastgør først karmen med karmskruer/betonskruer (eksempelvist 4 i hver side) inden skumningen, og der kan sættes bræddestykker på tværs i døråbningen som fiksering under skummets hærdning, hvis man da ikke vælger at nøjes med at lukke døren først, og så sætte små kiler i mellem karm og dørplade under hærdningen.
Skulle det uheldige ske, at en karm buer lidt ud efter skumningen, tager det under 1 minut at fjerne al skummet ved at skære 2 snit (1 langs væg og 1 langs karm) gennem skummet og fjerne det ophærdede skum. Derefter gentages skumningen med en bedre fiksering.
Jeg har prøvet det et par gange, men det hører virkelig til sjældenhederne.www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev26/05-2011
Har du et problem med et eller andet i Roslev? Unødvendigt at reagere
på den måde.
I mange år har det - blandt fagfolk - været almindelig viden, at der ikke må
bruges skum til at fastgøre døre med, garantien kan ganske enkelt bortfalde.
Så lad dog være med at argumentere med, at man bare kan fjerne skum bagefter
når karmen er blevet skæv, og så atter gentage kunststykket.
Du vildleder brugerne.egon, -26/05-2011
Nu er der ingen der agiterer for skum-fastgørelse af døren, men derimod om karmskruer og skum (eller Rockwool) som lydisolering. Iøvrigt drejer dette sig om indvendige døre, hvor skummet ikke får kontakt med udvendig vejrlig, hvor man ved disse forhold forøvrigt ikke bør anvende skum til noget som helst. Der er nok ingen der i dag vil anbefale fastgørelse med skum alene. Ja, det er korrekt at bl.a. Vinduesindustrien/DVC ikke anbefaler skum, men det er i forbindelse med udvendige døre og vinduer. Hvis uheldet er ude og man får lavet en dårlig skumning, er det korrekt det er forholdsvis nemt at fjerne skummet på ovenstående måde. (Vel og mærke hvis der er fri adgang til skummet)
,,, ,,26/05-2011
Nu har jeg fået sat den første karm i hængsel siden fast og hængt døren på, hængselsiden er i lod både den ene og anden vej, men kan nu se at der stort set ikke er nogen plads i hængselsiden, det hele er i låsesiden.
Er der andre muligheder end at bukke hængslerne en smule ? og er dette normalt at man skal gøre dette på nye døre ?
Og hvis hængslerne skal bukkes, skal de så afmonteres først ?Ole, Kalundborg07/06-2011
AluxTyverisikring, indvendig solafskærmning, og mørklægning med Saferoller
AluxSolafskærmning til alle formål
Nyt om Vinduer & FacaderNyt tillæg i BygTek i samarbejde med VinduesIndustrien - læs med her
SwedoorIndvendige- og udvendige døre i spændende designs, med specielle egenskaber og andre unikke detaljer
Vika VinduerLad os gøre det sammen
VinduesPladsenVinduespladsen giver udsyn - kvalitets vinduer, døre og trapper