» Stil spørgsmål
Debatforum
Termovinduer med blyindfattede ruder
Spørgsmål
Jeg vil gerne udskifte mine jernvinduer med flotte blyindfattede ruder.
Kan man indbygge mine gamle blynindfattede ruder i termoruder?
Jerry, Bagsværd19/10-2005Udadgående hoveddør
Spørgsmål
Jeg har skiftet hoveddør fra ind til udadgående,men mangler en for for stop hvis vinden skulle tage den.
Jeg forestiller mig en slags cylinder monteret på karmen og med fæste på døren,findes en sådan?.
Ole Petersen, helsingør19/10-2005Vinduer med krystaller
Spørgsmål
Hej, jeg har i USA set nogle vinduer, som er klare, og efter tryk på en knap, så bliver de slørede, pga. nogle krystaller i vinduet som arrangerer sig på en bestemt måde. Er der nogen som ved hvad de hedder, og hvor man evt. her i Danmark kan få dem??
DD, 800019/10-2005Svar
efef, ef18/04-2007
Isætning af plast vinduer
Spørgsmål
Hej,
vi har erhvervet et plast vinduesparti med 4 opretstående glaspartier som vi har opsat i vor havestue.
Modellen er tilsyneladende produceret hos Rationel Vinduer og er på ca. H 215 cm X B 238 cm
Er der nogen der har erfaring med isætning af glas/lister i denne type ?
Problemet består i at listerne, der er plastlister forsynet med en gummikant, skal gå i indgrep med modsvarende profil i karmen og er praktisk taget umulige at sætte i.
Per Karred Larsen, Holstebro17/10-2005Test af træ/aluminiumsvinduer
Spørgsmål
Kender nogen til en test, hvor man sammenligner kvaliteten af vinduer fra de forskellige leverandører af vinduer i træ og aluminium?
Vi overvejer Rationel, men vil gerne vide lidt mere om konkurrenterne, og om hvorvidt Rationel virkelig er bedre end andre mærker på markedet.
K, Odense17/10-2005Næste side »« Forrige side