» Stil spørgsmål
Debatforum
klar til vinyl
Spørgsmål
Hej jeg har planet mit gulv med spåndplader og derefter spartlet Og slebet skrue og revner efter. Mit spørgsmål er så om jeg skal give det noget(micro dispenser) inden jeg limer vinyl på.
jesper krabbe, københavn24/04-2006fastgørelse af fodlister
Spørgsmål
Jeg er ved at sætte nye forlister op, men jeg vil gerne undgå at skrue dem fast. Væggen er vandskuret, så derfor kan jeg ikke bruge små søm. Fodlisterne er lakerede fyrtræslister, kan de sættes fast med fx. silikone?
Christina Madsen, Randers23/04-2006Svar
Brug monterings lim istedet for siliconeTømreren, Aalborg17/09-2006
nivelering af gl. beton med hældning til afløb
Spørgsmål
vi har et gl. betongulv der sprækker og er ujævnt.
Vi har en hældning på det grundet afløb fra vaskemaskiner og gasfyr og kan derfor ikke bruge niveleringsvbeton eller??
Og hvad er forbehandlingen
Tina, Charlottenlund21/04-2006Svar
du kan godt bruge selnivelering spartelmasse du skal blande det som der står på sækken og bruge en tandspartel til at trække spartelmassen ud med så får du et pænt glat gulv oghvis gulvet er rmeligt glat bruger du ca 3 kg. pr m2 men ellers er forbruget ca. 1,7 kg pr m2.frank Korsled, 463224/07-2007
Hvordan river man nemmest en koksvæg ned?
Spørgsmål
Vi har tænkt os at rive en koksvæg mellem køkkenet og stuen ned, hvor der er en dør i forvejen. Hvordan gør vi det nemmest?
Frank Clivaz-Nielsen, Brønshøj21/04-2006Terrændæk fra 1974
Spørgsmål
Jeg er flyttet ind i et parcelhus fra 1974. Jeg har prøvet at læse i det materiale vi har m huset, hvordan isoleringen er i gulvet og jeg er også interesseret i radonspærre. Nu er mit spørgsmål. Hvordan er et terrændæk bygget op i 1974. Er der typisk isolering under betonen..? ( der er støer ovenpå)?
Er der radonspærring?
Hjælp..!
Gunvor Thomsen, Kalundborg20/04-2006Næste side »« Forrige side