Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Fugt i indervæg

Spørgsmål

Jeg bor på en nedlagt landbrugs ejendom, hvor jeg har fået problemer med, at der er begyndt at trække fugt op på den ene indervæg (østvendt). Jeg har lagt tagpap ind, og det hjælper åbenbart ikke, er der nogle der har et godt forslag til, hvad jeg kan gøre yderligere. Eller hvordan jeg finder ud af hvor fugten stammer fra?Kim Jensen, Nakskov27/10-2006
Svar

Som jeg forstår det er det en ydervæg, hvor der trækker fugt op i indermuren?
Hvis der er indlagt tagpap, kan der jo ikke trække fugt op i muren. Hvordan er tagpappen indlagt?
Er det en hulmur?
Hvor længe har problemet stået på?hpox, Århus28/10-2006

Svar

Der er lagt tagpap i den nederste fuge indvendig, og der er hulmur, som er isoleret med løse flamingo kugler. Jeg ved ikke helt hvor længe problemet har været der, men ihvertfald nogle år da vi købte huset lagde vi pappet ind for at stoppe fugt problemet.Kim Jensen, Nakskov30/10-2006

Opretning af loft

Spørgsmål

I forbindelse med renovering af vores værele på 1 sal, har vi fundet ud af at loften hang en del. Vi har nu haft en tømmer til at rette loftet men det hænger stadig ca 4 cm.
Skal vi acceptere at loftet forsat hænger eller kan det laves bedereFinn, Århus24/10-2006
Svar

Det er ikke godt nok.
4 cm er alt for meget , da skal i forlange rettet op igen...

Vil mene 4-8 mm ville være acceptabelt på et nyoprettet loft.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )24/10-2006

Svar

Inden tømren skal svines til, så lad os lige høre hvad aftalen lyder på???, er det det gamle loft der er blevet skruet på- eller er der monteret nye forskallingsbrædder og nyt loft og er er der i det tilbud SKREVET at der skal laves opretning? og i hvad grad.

Man kan godt lave det helt vandret- MEN hvad har i aftalt og hvad står der på jeres tilbud. Peter Haslebo, Nanjing25/10-2006

Fjernelse af kalk på vægge

Spørgsmål

Jeg har et meget grimt badeværelse. Der er gule fliser ved badekaret og vask. Ellers er den øverste ½del og loft dækket med blåt kalk og den nederste ½del med gul plastik maling.

Hvordan får jeg et godt resultat og fjernet kalken?
Kan jeg grundet det og så male på det?
Skal kalken vaskes ned?

Hvad gør jeg med plastikmalingen?

Og ville det være en god plan at sætte filt op?

På forhånd tusind tak for hjælpen!Lena, København Ø24/10-2006
Svar

Hej Lena

Har du stadig et grimt badeværelse?
- for så kan det være, at Rabatten skulle hjælpe dig med at få det til at blive lækkert?

Du må meget gerne kontakte mig på 35207073 hurtigst muligt for en uforpligtigende snak.

på forhånd takUlrik fra Rabatten, Århus01/08-2007

maling af fliser

Spørgsmål

hvordan får jeg det bedste resultat hvis jeg maler fliserne på toiletKaren Rosenkilde, Ulstrup24/10-2006

Inder/bagvægge - materiale?

Spørgsmål

Hejsa...
I forbindelse med evt. opførelse af nyt hus overvejer vi opførelse af indervægge i enten 100 mm. Leca-helvægselementer og efterfølgende glasfilt og maling(var positivt overrasket over dem på en byggeudstilling) eller som fuldmuret og efterfølgende vandskuring/maling (hvad vi altid oprindeligt gerne vil have opført det i). Er der nogen her, der kan bidrage med erfaringer med enten det ene materiale eller det andet? Vi vægter egenskaber som lydisolering og indeklima højt, og så er der jo også spørgsmålet om økonomien (fuldmuret er vel dyrere, men hvor meget..)? Håber at nogle kan bidrage med noget herinde...mm, Nordjylland24/10-2006
Svar

Jeg har lige overtaget et nyt hus med leca gasbeton indvendig med glasfilt, muret ydervæg med hvid vandskuring.

Glasfilt er flot, men meget sart, og det dækker ikke ujævnheder, så væggene skal fuldspartles inden tapetsering. Derudover giver det ikke specielt god lydisolering.

Vandskuring er pænt, men også sart, og det skal pletmales med cementmaling.

Fuldmurede vægge er ret dyrere, pga det mere arbejdsløn.Morten, Børkop12/10-2010

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment