Jeg har selv lavet det med synlige hanebånd og til kip, du kan da se her hvordan det bla. kan se ud, om det er flot eller ej, er nok en smag sag... undskylder rodet på billiederne...;)
www.spille-maskiner.dk
www.spille-maskiner.dk
Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )19/01-2007
www.spille-maskiner.dk
www.spille-maskiner.dk
Du skal trykke på mellemrumstasten efter hvert link.Olsen, Odense19/01-2007
En mulighed erTroltekt, ca 100 kr /m2 + monteringJan, Danmark18/01-2007
Hej
Jeg er sikker på at Rockfon kan hjælpe dig med et svar på Tel. 46562122.
De holder til i Hedehusene.Jacob, Brønshøj19/01-2007
Hvis det er en almindelig fodliste skal du bare trykke den ned mod gulvet - på "hele strækningen"
hpox, Århus17/01-2007
Hvis der erlunker i gulvet, så fodlisten ikke kan komme helt i bund, fuger du bare efter med hvid acrylsteen, haderslev19/01-2007
De har jo en udmærket hjemmeside med referencer, kik lidt på den.
www.uretek.dk
Men I skal jo i det hele taget være meget opmærksome på økonomien. Alt hvad der hedder pilotering, understøbning og blød bund er umådelig dyrt.hpox, Århus17/01-2007
www.uretek.dk hpox, Århus17/01-2007
Hej Jesper. Det er godt nok ikke svar på dit spørgsmål men jeg står også og skal til at bestille egetræs gulv hos PA savværk. Det ser jo ud som om at der ikke er nogen hage ved det men det kunne være rart at vide hvis nogle på tilfredsstillende måde har fået gulve derfra.
Ellers må vi jo bare springe ud i det. Man lærer så længe man lever.Claus H.Jacobsen, Hjørring17/09-2007
Har bestilt så nu venter jeg spændt.Claus H.Jacobsen, Hjørring17/10-2007
Hej Claus,
Ville have svaret tidligere, men kunne ikke lige finde indlægget i første omgang. Kan ikke lige gennemskue søgefunktionen på denne side.
Vi endte med at købe et gulv hos Trækompagniet(www.traekompagniet.com Først og fremmest fordi vi bor tæt på dette firma og derfor har kunne få personlig rådgivning.
Vi valgte et gulv i en Select sortering, altså næsten uden knaster og i 21cm brede. Det blev leveret i forgårs og har kun lige haft tid til at bære det op på 1. salen hvor det skal bruges (det var nu også temmelig hårdt arbejde ;>), det bliver spændende at åbne pakkerne en gang i næste uge!!
Held og lykke med gulvet fra PA, skriv endelig tilbage med dine erfaringer.
Valgte du dansk eller amerikansk eg (hvis du da valgte eg)?Jesper, 2730 Herlev18/10-2007
Hej Jesper.
Jeps jeg skal nok melde tilbage. Håber i bliver glad for gulvet fra trækompagniet.
Jeg valgte den danske rustikke eg da den er på 25mm i tykkelsen men godt nok med lidt flere knaster vist. Den amerikanske er på
19 mm. Gulvet skulle komme engang i starten af næste uge.Claus H.Jacobsen, Hjørring19/10-2007
Ja så kom gulvet. Og jeg må sgu sige at det er flot. Der er meget færere knaster end jeg havde regnet med. Nogle af plankerne er faktisk helt uden knaster,så jeg må sige at jeg er positiv overrasket. Det overgår hvad jeg havde forventet.
Det kom på en palle og pakket ind i plastik som jeg måtte fjerne med det samme for at bære det ind. Men det går nok.
Et minus er dog at ingen af brædderne er 3 meter som de havde sagt at nogle af dem ville være, men skidt, det kan jeg nok leve med.Claus H.Jacobsen, Hjørring30/10-2007
BG ByggrosChalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen
KronospanSe vores brochure her
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.
TriplanProdukt sortiment