Vægge & Lofter Guiden - Byggeri.dk - Alt om vægge & lofter

Byggeri.dkVægge & Lofter Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Spartling/maling af kældervægge

Spørgsmål

Mine kældervægge har tendens til fugt (er ikke drænet/huset er fra 48). Især ned mod bunden af væggen slår pudsen lidt fra og maling kan skrabes af/falder af af sig selv.

Jeg er ikke ude på at opnå beboelige rum, men jeg ville gerne spartle lidt og lægge et nyt lag hvid maling på væggene. Skal man spartle eller pudse? Hvilken slags maling bør man bruge?
Jesper, Lyngby14/08-2007

Vandbaseret lak

Spørgsmål

Kan man på nogen måde fjerne vandbaseret lak fra et trægulv uden at skulle afhøvle gulvet? Sagen er nemlig at gulvet er høvlet i bund og den lak der ligger er skallet af i store plamager.Maria, Kbh13/08-2007
Svar

Hej Maria.

En typisk årsag til at lakken skaller af et gulv, er at vedhæftningen til den tidligere overflade ikke er i orden. Ofte skyldes det hvis der er brugt en anden laktype end gulvproducenten anviser. Dette er dog kun på fabriksbehandlingen. En anden årsag, kan være hvis gulvet har været vasket med sulfoholdigt sæbe. Det være sig ajax, opvaskemiddel eller lign. Der er kun én ting at gøre hvis gulvet ikke er tykt nok til en afslibning til rent træ:

Vask gulvet i vand tilsat 32% eddikesyre.(2 dl. til 8-10 ltr. vand.
Slib dernæst gulvet med en rondelsliber. Den tager ikke andet end den løse lak, og mellemsliber den fastsiddende lak. Fjern slibestøv.

Lakér derefter med en vandbaseret lak.(Prøv evt. på et lille stykke for at tjekke vedhæftningen.Anders Topp, Junckers Industrier A/S19/08-2007

Svar

Tak for svar.

Et tillægsspørgsmål:
Når jeg har fjernet løst lak og mellemslebet den fastsiddende lak, kan jeg så male gulvet i stedet for at give en gang ny lak??? Hvilken gulvmaling kan anbefales. Det er et køkken!

Hilsen MariaMaria, Kbh23/08-2007

Svar

Hej igen Maria.

Da må jeg nok anbefale dig at forhøre dig hos en maler eller en malingsproducent. Vi producerer kun lakker, olier og sæbe, og jeg har ikke erfaring med hvilke malinger der kan gå ovenpå en mellemslebet lakeret overflade. Men et bud ville være en vandbaseret gulvmaling. Held og lykke med projektet.Anders Topp, Junckers Industrier A/S01/09-2007

Epoxy maling og underlag

Spørgsmål

Jeg har et kældergulv den tidligere ejer har malet med polyurethan gulvmaling, hvilket er noget klamp da der sker afskalninger fordi der kommer lidt grundfugt huset er fra 40'erne

Min ide er, at slibe så meget ned jeg kan, afvaske med eiddekesyre og give det en diffusionsåben vandig epoxy istedet. Holder løsningen ?

Kan jeg få en varig vedhæftning ?

Kan man spartle gulvetfor at få en bedre vedhæftning - hvilken sparteltype og lagtykkelse ? risikerer jeg at spartlen krakelerer hvis urethanmalingen løsner sig under spartellaget ?

Hvad siger profferne ?Troels, kbh11/08-2007

elementtrappe til kældernedgang

Spørgsmål

Vi har fået renoveret vores kældernedgang i vores 50'er villa. En støbt trappe med tre trin og cykelrampe skulle reetableres i.h.t. aftale. Mureren har nu brugt 40cm brede elementer i beton. Det første trin med skrå forkant, de næste to med lige forkant (da han ikke kunne få fat i andre). Da et par af elementerne desuden er lettere forskudt for hinanden er trappen ikke et kønt syn, men da den er understøbt og vi ikke orker at klage vil jeg spørge, om man kan skjule skavankerne ved den. Kan man lægge et slidlag over elementerne, så samlingerne er skjulte, og så det vil se ud som en støbt trappe? Eller vil det give revner? Kan vi gøre andet?Jacob, Århus10/08-2007
Svar

I kunne da overveje at beklæde trappen med fliser - måske i Kvartsskifer. På den måde vil du formentligt kunne skjule samlingerne på elementerne og laver du et lille fremspring, kan du skjule forkanten eller fuge den op.

Om du kan pudse trappen op tør jeg ikke sige. Der er da stor sandsynlighed for at elementerne giver sig, så det slår revner. Klaus, Aalborg10/08-2007

Svar

Det burde ikke være noget problem at skjule samlingene .for at undgå revnedannelse kan man ligge et armeringsvæv i pudsen og så er problemet løst.km byg 25380492, Galten06/09-2007

gummifuge

Spørgsmål

Hvor køber man gummifuge ?
Det er til et trægulv i stedet for lister.Hansson, Tønder10/08-2007
Svar

Et byggemarked er nok ikke noget dårligt sted at starte.;-), Tønder10/08-2007

Svar

Meget morsomst, men det har jeg prøvet, og de har dem ikke.
Hvorfor komme med sådant et svar, når du ikke ved noget ?Hansson, Tønder10/08-2007

Svar

Er det ikke bare silicone/gulvfugemasse du har brug for? Det kan man købe alle steder. Det var sgu ikke en joke.

Prøv www.danalim.dk

fås selvfølgelig i andre fabrikater.Henrik, KBH S10/08-2007

Svar

Du kan købe Tec7 i de fleste byggemarkeder, den er perfekt til at lave gummifuger med. se www.tec7.dk Søren, Tjæreborg04/09-2007

Næste side »« Forrige side

Vægge

Lofter

Brandpartier

Facadepuds

Facader

Fliseklæber

Fugemasse

Gips

Gipsplader

Glasvæg

Loftslister

Lydvæg

Plader

Puds

Radonspærre

Renovering

Skimmelsvamp

Spartelmasse

Stuk

Stuk rosetter

Stuklister

Stålprofiler

Træpaneler

Trævægge

Vandskuring

Væglister

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • KronospanKronospan

    Se vores brochure her

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.

  • TriplanTriplan

    Produkt sortiment