Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Ny mur i længe

Spørgsmål

Vi er pt. på udkig efter en nedlagt landbrug. Vi har fundet det perfekte sted... men (er der ikke altid et men) det er en 3-længet gård og murværket på den ene side af den miderste længe skal udskiftes grundet tilstanden. Det er pt. bindingsværk, men vi vil gerne have det muret op i fundablokke og indsat et par vinduer. Længen der er tale om hænger jo sammen med de 2 andre længer. Jeg går ud fra at der også skal støbes nyt fundament. Hvad vil det ca. koste når længen er ca. 14 m.? Altså der skal nyt fundament og mures op (og taget skal vel understøttes i en periode)

Vi vil selvfølgelig få en murer ud, hvis det kommer så langt, men vil bare gerne have en fornemmelse af om vi snakker 50, 100 eller 500 tusinde.

På forhånd tak for hjælpen.Karen, Høng08/02-2007
Svar

Hej Karen
Det er svært at vurderer ud fra det du beskriver,uden man selv lige ser det med egne øjne, men en ting er sikkert du er på den anden side af 100000 kr.
MVH TP-design v. Bygningskonstruktør Tommy Poulsen
k.a.t.a@mail1.[link fjernet]Tommy Poulsen, 4700 Næstved09/02-2007

prisforskel på mursten/gasbeton ctr mursten/træskelet

Spørgsmål

Vi er ved at bygge vores eget hus og vi stå nu og skal vægle mellem om det skal laves i mursten(ydermur)/gasbeton eller mursten(ydermur)/træskelet- skalmuring. Vi har spurgt omkring og dem vi har talt med siger at der ikke er nogen prisforskel, men kan det virkelig passe, jeg synes hele tiden man hører at det er billigst at skalmure på træskelet ?
Håber nogen kan svare hurtigt da vi skal træffe vores valg i denne uge.
På forhånd tak.

Kim, Holbæk08/02-2007
Svar

Hej Kim
Det er rigtig at der er ingen forskel på prisen mellem en fuldmuret 408 mm væg og en skalmur med træskelet indervæg, den vejledende pris ligger for begge typer vægge på ca 2100-2400 kr eks moms

MVH TP-design v Bygningskonstruktør Tommy Poulsen
k.a.t.a@mail1.[link fjernet]
Tommy Poulsen, 4700 Næstved08/02-2007

nyt hus

Spørgsmål

jeg fik mit ny bygget hus i februar 2005. Huset er et puset huse hvor puset er revnet da jeg kontaktede byggefirmaet afviste de at skal lavet repationen kan dette passeLars Petersen, Ballerup07/02-2007
Svar

Du skal skriftligt stille krav om reparation, til byggefirmaet, hvis de ikke
vil makke ret, så må du begære syn og skøn.bb, horsens08/02-2007

Svar

PS. du har selvfølgelig brugt et firma, der
er medlem af BYG, ikke sandt!bb, horsens08/02-2007

Svar

bb, det hjælper jo ikke at være medlem af Byg, da de kun dækker arbejde op til 1 mio (hvilket de fleste huse koster mere end).

Jan, Danmark08/02-2007

Svar

Fra BYg''s egen hjemmeside:

"Garantien dækker ikke arbejder, der udgør en del af et nybyggeri med en samlet entreprisesum på over kr. 1.000.000 inkl. moms."Jan, Danmark08/02-2007

Svar

Du kan forsøge at anmelde det som en byggeskade til forsikringsselskabet. Du kan se hvordan vi har haft sådan sag med byggefirma der laver meget sjusk Klaus Benee Huse [link fjernet]nybygger , Kbh08/10-2014

Guide til håndværkere, murer og tømrer

Spørgsmål

Bruger i faste håndværkere, når i skal have lavet mindre og større reparationer? Vi skal i gang med at renovere et landsted til et af vores børn, samtidig med at vi skal bygge nyt selv. Bruger i linksider som [link fjernet] eller holder i jer til den faste, lokale håndværker - med fare for at han ikke har tid, når i har behov?John B, Odense06/02-2007

Overtaget nyt hus og hvad nu ?

Spørgsmål

Vi har pr. 15. januar 2007 overtaget et nyt hus bygget fra grunden - jeg ved der herved er en månedsgennemgang, 1 års gennemgang & 5 årig gennemgang. MEN jeg ved ikke helt hvordan jeg griber det an - har lavet en liste over de ting som jeg har fundet - blandt andet spartling af gipsloft ser ud af h...... til (buler og "huller" i spartlingen)

Men hvordan forholder jeg mig -aflevere man en liste og gennemgår huset (beviser) og herefter skal det udbedres ? Jeg har hørt man igennem AB 92 en af paragraferne kan lave en tidsfrist for udbedring ellers få en anden til det på sælgers regning ?!? er det rigtigt ?
MHT tidligere nævnt spartling - ens møbler står jo på gulvet, hvordan klarer man den - det er jo en flytning og hvem betaler den ?

Tusinde tak for hjælpen

Thomas Madsen, Kirke Hyllinge05/02-2007
Svar

Du skal læse hvad der står i kontrakten med entreprenøren/bygmesteren. Jeg går ud fra at du er bygherre.
Hvis det fremgår af kontrakten, (eller tilbudet), at AB92 er gældende, skal entreprenøren meddele bygherren hvornår arbejdet er færdigt. Herefter indkalder bygherren til afleveringsforretning. Ved a.f. udfærdiges en afleveringsprotokol hvor bla. samtlige fejl og mangler fremgår og hvornår disse skal være udbedret.

Eftersom du allerede har overtaget huset har du jo nok et eller andet kvitteret for modtagelsen.
Men du udarbejder en liste med alle fejl og mangler, evt. i samarbejde med en fagmand og fremsender den til entreprenøren. Giv ham [link fjernet]. en måneds varsel til at udbedre fejlene.
Det skal siges at AB92 ofte ikke bruges ved enfamilieboligbyggeri, men skulle de gå "efter bogen" fremgår det af nedenstående links:

[link fjernet]

[link fjernet]

hpox, Århus05/02-2007

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail