Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Udvidelse af kælder

Spørgsmål

Hej

Jeg har i dag en kælder som er en høj kælder den ligge de der 110 cm over jorden. Jeg kunne så godt tænke mig at udvidede ud i haven dvs den nye udvidelse kommer til at ligge under jorden i haven. Er der nogen der har erfaring med det ? Hvad skal man regne med af pris og er det noget man selv kan gøre ??

Mvh
Kim JohansenKim Johansen, 260522/02-2005

Gode råd søges vedr. tilbygning

Spørgsmål

Vi er en "stor" familie, der bor i et lille hus i 2 plan + kælder. Vi skal i gang med at bygge til i forlængelse af huset. Der skal ikke bygges hverken køkken eller bad. Kun beboelse. Hvad er cirka prisen for 24 m2 i 2 plan? Evt merpris ved udnyttelse af kælder også. Vi er ikke kompetente til medbyg. Gode råd modtages meget gerneSusanne Teil, Vejle21/02-2005
Svar

Hent et uforpligtigende tilbud hos en håndværksmester, men regn med min 8000-10000kr pr m2 uden kælder.Man skal se stedet, der er mange ting der kan have betydning for prisen.J.K. MURER, Lem21/02-2005

Svar

Hej..
Prøv at skrive til min veninde hun burde kunne hjælpe jer..
Caroline@tegnestyen-[link fjernet]Heidi, s23/02-2005

Svar

Hej Susanne.

Forholdene spiller helt klart ind hvad prisen angår.

Men du er mere end velkommen til at ringe og få et uforpligtende tilbud.

MVH.
Aktiv Entreprise.
Jættehøjen 24.
8240 Risskov.
Telf. 25 67 50 49
P.S. Vi har lavet meget i og omkring vejle kommune.Preben, Århus24/02-2005

HJÆLP / HASTER - EBELTOFT

Spørgsmål

er der nogen der kan hjælpe os med at bygge 40 m2 incl sokkel. Poul JENSEN, ÅRHUS20/02-2005
Svar

Hej Poul Jensen.

Ja det kan jeg.
Jeg er entreprenør og har alt der skal til.
Jeg har drevet firma i 10 år så erfaringen er til stede.

Men du er vælkommen til at ringe til mig.

Aktiv Entreprise
jættehøjen 24
8240 Risskov
telf. 25 67 50 49 Preben. Pedersen, Århus20/02-2005

Arkitekthjælp

Spørgsmål

Vi mangler god, kreativ og billig arkitekthjælp til udfærdigelse af tegningsmateriale til "landhus" på ca. 200 m2 i 2 plan + kælder. Haster, da vi meget gerne snarest skal igang med at byggePreben Pedersen, Risskov19/02-2005
Svar

Hej Preben..
Skriv til Caroline@Tegnestuen-[link fjernet]
Hun ville kunne hjælpe dig..Heidi, Snekkersten20/02-2005

Svar

Skriv til Rtoliver@post.[link fjernet], der er mulighed for billig arkitekthjælpRonald, Odense23/02-2005

Nedrivning af bærende væg?

Spørgsmål

Jeg skal rive en bærende væg ned (bor på tredje sal, den bær "kun" en væg magen til på fjerde sal). Er det noget en håndværker selv kan beregne, eller skal der en igeniør på? Hvad koster en ingeniør der skal beregne det med garanti?
Tobias Mørch, København Ø18/02-2005
Svar

Hej,

Det skal beregnes. Som grundregle er det svær at få lov til at fjerne bærende mure i etageejendomme. Det er samtidigt relativt dyrt.

[link fjernet]-, -18/02-2005

Svar

Min erfaring er en lidt anden end den ovenstående.
Da jeg arbejdede som murer har jeg revet adskillige bærende vægge i etageejendomme ned.
En murermester er som oftest ikke i stand til at udføre en beregning på det, men en erfaren mester vil kunne give et kvalificeret bud. Dog tror jeg nok det smarteste er at gå til ejendommens bestyrelse eller hvem, der nu måtte kunne give tilladelse til projektet. Og de vil sandsynligvis kræve, at der foreligger en ingeniørberegning.
Jeg kan give dig navnet på min tidligere mester hvis du er interesseret, men jeg vil ikke uopfordret reklamere på siden her.
Vi har revet MANGE bærende vægge ned, og jeg tror ikke du finder mange der er bedre til det end ham.Kasper, Frederiksberg19/02-2005

Svar

Hej Kasper,

Umiddelbart lyder det ikke til at du har været med til at fjerne bærende vægge nogen steder. Det er ikke nok med "jeg tror nok" du skal gå til bestyrelsen i din ejendom aller først. Derefter vil der kræves statiske beregninger på opgaven, disse fremsendes sammen med dit tegningsmateriale til kommunen. Når alt papirarbejdet er godkendt, så kan man gå igang. Vil man fjerne en væg imellem soveværelse og stue, kan det sagtens løbe op i kr. 20-40.000 excl. moms

[link fjernet]-, -20/02-2005

Svar

Hej -
Er det ikke det samme vi skriver???
Jeg har blot en lidt anden stil end dig. Jeg kender ikke til de aktuelle ejendomsforhold, og det gør du nok heller ikke. Derfor kan man heller ikke udtale sig om den præcise fremgangsmåde.
I teorien kunne Tobias bo i et hus som han selv ejede der var på 4 etager, og så spørger man ikke bestyrelsen. Det er heller ikke sikkert at der overhovedet er en bestyrelse i ejendommen.
Så slap af inden du farer frem med beskyldninger. Jeg skriver på min måde og man kan forstå skrivet tekst på mange måder.
Og at du ud fra det jeg skriver, kan bedømme hvor mange bærende vægge jeg har revet er ret imponerende, for ikke at sige urealistisk.
Jeg prøver at hjælpe Tobias ved at skrive at det sagtens kan lade sig gøre. Din prisvurdering er nok lige i overkanten. I hvertfald med de 40.000, men det kommer jo an på opgaven.
Og til en anden gang, så bryder jeg mig ikke om at du beskylder mig for at skrive usandheder.
Jeg kender ikke til din baggrund, og du kender ikke til min!!!!!Kasper, Frederiksberg20/02-2005

Svar

Hej igen,

Mit svar skal ikke ses som et angreb, men som et professionelt svar på det spørgsmål som Tobias kom med. Det er utroligt vigtigt at ikke prøver at komme med gode råd, som man faktisk ikke rigtigt ved noget om. Saglige spørgsmål fortjener saglige svar og ikke gæt.

[link fjernet]-, -20/02-2005

Svar

Det er helt i orden. Jeg kan blot ikke forstå hvordan du er kommet frem til, at jeg ikke har forstand på det. Det er muligt at mit sprog kan misforstås, men lige præcis det problem som Tobias har, er ganske velkendt for mig.
Jeg har både regnet priser og udført ADKILLIGE projekter af netop den type som vi taler om her.
Derfor forstår jeg ikke at du beskylder mig for gætteri.
Jeg kan uden tvivl besvare de spørgsmål som Tobias måtte have, og som kan besvares uden at besigtige pladsen. Kasper, Frederiksberg20/02-2005

Svar

Hej Tobias

Dansk-gulvteknik har ret. Du skal have en ingeniørberegning, da du nu er inde og pille ved noget helt centralt for husets bæreevne. Husk på at det ikke kun er den lodrette last som mange af de bærende vægge er til for. De optager som regel også vandret last (dvs. vind på facade eller gavl) og den oplejring af krafterne der finder sted, ændrer du på, når du river en bærende væg ned og derfor er det meget vigtigt med en beregning. Du kan også komme i en frygtelig situation rent forsikringsmæssigt, hvis der nu sker noget under byggeriet eller ved en storm som kan henføres til din ombygning.
Mit råd til dig er derfor. Tænk dig rigtig godt om, inden du fravælger beregningerne for det kan i sidste ende koste dig rigtig dyrt.L. Petersen civ. ing. (B), Solrød21/02-2005

Svar

Jeg siger på intet tidspunkt at man skal fravælge beregningerne.
Jeg skrev "tror" i stedet for "skal", og det var fordi jeg ikke kender til den aktuelle situation. Længere er den ikke.
Vi er alle sammen rørende enige :DKasper, Frederiksberg21/02-2005

Svar

Kan det virkeligt passe at Kasper fik det sidste ord ???Saddelmageren, Lemvig05/03-2005

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail