» Stil spørgsmål
Debatforum
30 m2 tilbygning + glastag på "gård"
Spørgsmål
Hej
Vi har et hus, som er bygget lidt som som en tre-længet gård. Det betyder, at vi mellem de to "fløje" har en 2 x 5 meter "gård"
Vi vil bygge til for enden af den ene "fløj " en 5 x 6 meter tilbygning uden vådrum, vi sørger elv for skillevægge, så det er kun de ydre rammer.
Vi vil inddrage "gården" i boligarealet, altså der skal fundamemt + tag, gerne glas, så vi meget lys i dette rum. Der er vægge på de tre sider, og da tilbygningen lukker den sidste side, skal der ikke mures noget her
Taget på nuværende "fløj" som tilbygningen skal gå fra er fladt, og det skal videreføres.
Huset er bygget i gasbeton, som er pudset op
Er der nogen som har en ca. pris på dette - det er i Kbh
Dorte, Kbh12/06-2005Svar
Jeg er også interesseret i at høre, hvad andre har givet for en ca. 30 m2 stor tilbygning for at få en ide om hvad projektet kan løbe op i. Jeg har regnet mig frem til, at projektet i "gården" for fundamentet vil stå i ca. 12000kr + tagDorte, kbh14/06-2005
Fladt tag på udbygning (til terasse)
Spørgsmål
Jeg skal have lagt nye spær med plader på så der kan komme tagpap på. Derefter skal der laves en terasse. Den bliver ca. 4 x 8 m.
Jeg mangler nogle gode tips eller ideér til hvordan en sådan terasse kan se ud (gelænder m.m.). Hvis du har et godt link er det også velkomment ;o)
Tommy, Sønderborg12/06-2005Svar
Hej,
Jeg er i færd med at undersøge terassemulighederne på en garage, og fandt et pænt eksempel på arkitekthjælpens hjemmeside:
[link fjernet]Eik, Aalborg14/06-2005
Tilbud på garage i Sverige (lidt udenfor Malmø)
Spørgsmål
Hej,
er der nogle firmaer i DK som vil give tilbud på at opføre en garage i Sverige ? Hvis ja, hvem henvender jeg mig til for at få et prisoverslag ?
Peter, Malmø11/06-2005Renovering af facade
Spørgsmål
Vi har et typehus fra 1975, hvor endegavlene er udført i træskelet beklædt med eternitplader. Vinduer og dør en del af elementerne, og derfor kan man umidelbart ikke isætte nye. Der er en del råd i træværket, og der skal gøres noget snart! For at komme videre kunne jeg godt tænke mig lidt input fra brugerne af [link fjernet].
Har selv overvejet at få det muret op, men muligheden for trægavl med klinkbeklædt cedertræ er også med i overvejelserne. Måske noget helt tredie??
Håber i kan give mig nogle gode råd, omkring det forstående projekt!
På forhånd tak!
Finn, Skive10/06-2005isolering rundt om dørkarmen
Spørgsmål
Jeg har lige opdaget at der ikke er kommet isolering i hulrummet imellem dørkarm og væg.
Det er indendørs døre til værelser osv. huset er nyt
Skal der ikke det? det isolerer jo for lyd.
Klaus, G07/06-2005Svar
Tror ikke det gør den store forskel - hvor meget lyd holder selve døren ude? Den ekstra cm eller to ændrer da vist ikke dette synderligt.Østergaard, Børkop08/06-2005
Svar
Mine dørkarm er nu breddere end 1-2 cm,de er 10 cm.Klaus, greve08/06-2005
Svar
Jeg er ikke enig med Østergaard i denne sag. Min egen erfaring siger mig, at der faktisk kan komme ret meget lyd gennem sådan en sprække - selvfølgelig afhængig af størrelsen.
Hvis døren slutter tæt til karmen, når den er lukket, og der er tale om dørkarme med dørtrin, så lydisolerer en dør faktisk rimeligt.
Men jeg har ingen anelse om, hvorvidt det er at betragte som en mangel, dårligt udført arbejde, eller blot noget, man skulle have husket at nedfælde i kontrakten.Jais Knudsen, Vejby09/06-2005
Svar
Jeg mente mellemrummet mellem karm og væg - og hvis dette er 10 cm kan jeg godt se problemet. Så har enten murer eller tømrer målt forkert, og dette ville jeg da påtale. Så kan hullet jo ikke engang dækkes med almindelige gerigter. Og så vil lydgennemgangen blive et problem. Østergaard, Børkop10/06-2005
Næste side »« Forrige side