» Stil spørgsmål
Debatforum
Pilotering/fundering
Spørgsmål
Vi har et vinkel parcelhus på 133m2 fra 1977, det er piloteret og står på 16 pæle som går 12 meter i jorden. Vi overvejer at bygge en ny vinkel på huset på ca. 50m2 således at huset får en "u-"form. Er der nogle som kender en ca. pris på pilotering/fundament pr. m2. Der skal vistnok ca. bruges 8 pæle til tilbygningen.
Er der ligeledes nogle som kan anbefale et firma som laver sådan noget.
På forhånd tak.
Jens Hansen, Roskilde04/01-2006Nyt hus
Spørgsmål
Er der nogen der har erfaringer med Nordisk Designhuse/Nordisk Miljøhuse?
LL, Kolding04/01-2006skæve rum
Spørgsmål
hvordan kan man rette rum op når de er opsat forkert efter tegning de er ude af diagonalmål det er tre rum efterfølgende hinandeni et træhusbyggeri- typehus
hans. 04.01.06, egtved04/01-2006Snyde pejs
Spørgsmål
Jeg har hørt man kan købe en (snyde)pejs, altså en pejs som har flamer,men kræver ingen skorsten da den er elektrisk. Kender i en hjemmeside hvor man kan kigge? Jeg har set dem i udlandet og de giver varme og ser ægte ud.
Anna, KBH03/01-2006Tilbygning - 1.sal
Spørgsmål
Hej
Er der nogen der kan anbefale et artitektfirma/entreprenør der kan såvel tegne som stå for byggeenterprisen. Vi skal have bygget en [link fjernet] på en tilbygning til vores murermesterhus.
Thomas Kjærsgaard, Ålsgårde02/01-2006Næste side »« Forrige side