Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

udluftning gennem facade

Spørgsmål

Har nogen kendskab til reglerne for at gennembyde facademuren (mod gården) for at kunne sætte en emhætte op i min lejlighed.
Skal jeg spørge andre en bestyrelsen i min andelsboligforening? Må de sige nej, da det jo vil forbedre indeklimaet i lejligheden.
Ejendommen jeg bor i er fra 1900, hvis det har nogen betydningMartin, Vesterbro01/02-2006

brændeovn

Spørgsmål

efter mange overvejelser har vi bestemt os at få en brændeovn og få lavet det med et stål rør op til taget, da vi ikke har en skorsten og fået at vide at det er lige så godt. mine spørgsmål er så? hvor tæt må stålrøret sidde i nærheden af et spær, det skulle jo ikke gå hen og blive for varmt og vi futter af:-)Og hvem gør sådan et arbejde? en montør,men hvad kalder man disse fagmænd.
Til sidst kan i anbefale en god brændeovn som er miljø venlig og ser smart ud.Gitte, KBH01/02-2006

Svenske Træhuse A/S

Spørgsmål

Hejsa
Vi skal snart til at bygge hus, og har kigget lidt på en model fra Svenske Træhuse A/S ( [link fjernet] ).
Nogen der ved om der kan risikere at komme problemer med det firma, og nogen der har personlige erfaringer???Morten, Danmark01/02-2006

Nye bygningsregler 1. april 2006

Spørgsmål

Er der nogen, der ved, om man hører ind under de gamle regler for nybyggeri (i forhold til isolering), hvis man ansøger om byggetilladelse inden 1. april 2006. Jeg synes ikke rigtig, jeg kan finde noget om det nogensteder.Helle, mail@hellehansen.com31/01-2006

arkitekt eller ej

Spørgsmål

hej derude, - et godt råd ønskes.
Jeg står og skal bygge et hus til mig selv og min familie, men er kommet i tvil om jeg skal bruge en arkitekt eller om jeg skal købe et "færdiglavet" hus fra et af de kendte typehusfirmaer.
Kan et "arkitekttegnet" hus hamle om med typehuset i pris og kvalitet ?
Har hørt meget dårligt om mange typehusfirmaer, - også her på siden !!lene, stevns31/01-2006

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail