Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Nybyg - som egen bygherre...

Spørgsmål

Vi har købt grund og skal til at bygge. Jeg kan desværre ikke lide nogle af de typehuse der eksisterer på markedet og vil derfor gerne "lave mit eget". Jeg er blevet rådet til selv at tegne huset udenom arkitekt, for derefter at få lavet tekniske tegninger og så selv stå for byggestyringen. Jeg er dog en anelse nervøs for at "gå glip" af nogle muligheder til det nye hus. Er der nogle der har erfaringer med et godt sted til vejledning af fremgangsmåderne, en slags tjeckliste?? De findes jo snart sagt til alt fra bryllupper til begravelser (ha ha)så hvorfor ikke egne enterpriser!!
På forhånd tak!nybyggeren, Højbjerg27/05-2006

udnyttelse af tagetage -bygning af hems over et lille rækkehus

Spørgsmål

Hej,

Jeg har forgæves forsøgt at finde regler mht. bygning af hems over mit rækkehus. Loftrummet er ca 20m2, hvor jeg gerne vil have lavet en trappe op på loftet, isoleret og lagt gulv. Ved I hvor jeg kan finde regler vedr. dette?

På forhånd mange tak

venlig hilsen Lise Lise Boye Lauritzen, Horsens27/05-2006
Svar

Du må udnytte tagetagen såfremt der ikke er tinglyst klausuler på at det ikke må udnyttes. Vær opmærksom på, at du skal køre en byggesag på det, og derved overholde nye bygningsrgler. Du skal gøre følgende: 1 hente din byggesag hos kommunen, deri ligger alle de oprindelige godkendte tegninger af din ejendom. Kopier dem og tag dem med hjem. 2. skitser på disse tegninger din ønskede ombygning på snit tegningen og send den til kommunen som en byggesag.Jesper, Horsens25/06-2007

Sokkel + terrændæk til udendørs hestestald

Spørgsmål

Vi vil gerne etablere en udendørs hestestald på 48m² (4m x 12m)men er i tvivl om hvorvidt vi skal støbe sokkel eller kan klare det med sokkelsten.

Vi er også noget usikre på kravene til terrændæk (armering, isolering, dampspærre).

Er der noget bud på, hvor meget man skal regne med at betale, hvis arbejdet udføres professionelt?

Hvad kan man evt. sparre, hvis man selv udgraver til sokkel hhv. terrændæk?Jan Benzon, Silkeborg27/05-2006

1 sal ISO

Spørgsmål

Hej

Er ved at udnytte 1 sal til beboelse, hvor jeg kun kan få 150mm isolering i taget... ved godt der skal mere i. Men hvad mener i jeg skal gøre, lave større påforing sådan at der kan komme mere i eller.... Jeg har ikke alt for meget bredte på så det er derfor jeg helst ikke vil have alt for stor påforing ??????????? Morten, 26/05-2006

regnvands ledning

Spørgsmål

Må vi bygge en tilbygning oven på en regnvands ledning ?Lene andersen, hvidovre26/05-2006

Næste side »« Forrige side

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail