Grønne løsninger til boligforeningerne - Ny- og Tilbygning Guiden - Byggeri.dk - Alt om ny- og tilbygning

Byggeri.dkNy- og Tilbygning Guiden

« TilbageArtikel

Grønne løsninger til boligforeningerne

Grønne løsninger til boligforeningerne

ANNONCE: Er I ved at overveje, hvordan I kan blive mere klimavenlige i jeres boligforening? Der er mange små tiltag, der kan gøre en forskel, og det gælder naturligvis alt fra isolering og gode vinduer til LED-pærer – og elbiler. Sidstnævnte er naturligvis ikke noget, I har den helt store indflydelse på, da det er beboerne selv, der står for indkøb af deres biler.

Alligevel kan I indirekte godt være med til at opfordre til elbiler og grøn strøm. Noget af det, der fylder rigtig meget, når man står med overvejelser om en elbil, er muligheden for at få den ladet op. For privatpersoner, der bor i ejet hus, er det typisk ikke et problem, da man har muligheden for at få installeret en lader i garagen eller indkørslen.

Her gælder lidt noget andet, når det kommer til beboere i lejligheder eller andre former for boligforeninger. Det er ikke sikkert, man har samme indflydelse på, om det er muligt at sætte en ladestander op, men det er her I har muligheden for at være foregangsmænd og gøre det muligt.

Udnyt pladsen så godt som muligt

Med ladestander løsninger fra Nortec har I stor valgfrihed til at finde ud af, hvordan den bedste løsning for jer er. Noget af det, der er vigtigt for beboerne og dermed brugerne, er tilgængeligheden. Det nytter ikke noget, hvis ladestanderne ikke er let tilgængelige. Noget af det, der her kan trække op for jer, er måske, at det er muligt at betjene ladestanderne via en app på telefonen.

Det gør det samtidig muligt på et kort at få overblik over, hvor der er ledige ladestandere – på den måde skal man ikke køre rundt i bilen og lede, til man finder et ledigt spot. Ladestandere optager naturligt nok noget plads i landskabet, og derfor giver det også mening for jer, hvis I placerer dem lidt strategisk.

Standerne har udgange til, at der kan lades to biler fra den samme ladestander – I kan altså med fordel dedikere to parkeringspladser til elbiler omkring standeren, uden I behøver investere i to forskellige. Så kan I altid overveje, om pladserne skal være udelukkende til elbiler, eller om de kan fungere som almindelige pladser på nogle tidspunkter af døgnet.

Tænk på forbruget

Noget af det, der er vigtigt, for at en ladestander bliver en rigtig god løsning, er, at der er styr på fordelingen af strømmen. Det er vigtigt, at den fordeles ligeligt, så der ikke opstår et mismatch og dermed risiko for, at prisen for strømmen bliver højere end nødvendigt, fordi den ikke fordeles optimalt. Det er noget af det, der med ladestanderne bliver automatiseret, så det forløber så simpelt som muligt.

Akkurat som med det meste andet teknik, kan et serviceeftersyn være en rigtig god idé. Nogle har måske den indstilling til tingene, at det ikke er nødvendigt, men det er altid rart at være i stand til at holde noget ved lige præventivt, frem for at I skal have pengepungen frem for at reparere noget, der er gået i stykker. Sørg for at få tjekket ladestanderne en gang imellem!

Nybyggeri

Typehuse

Træhuse

Tilbygning

Udestuer

Byggegrunde

Byggeguide

Cement/mørtel

Dræn

Facademaling

Find arkitekt

Fritidshuse

Fundament

Gallerier

Huse til salg

Jordskrue

Lavenergihuse

Liebhaver villa

Markiser

Materielopbevaring

Natur-suite

Naturhytte

Radonspærre

Rækkehuse

Skelafsætning

Skruefundamenter

Stilladser

Tinglysning

Træ Søjlehuse

Udstillingshuse

Vinterhaver

Tilføj firma,
send en mail