Hej Mette.
Hvis du vil ha dem Hvide!
- 1 gang afvaskning i fornødent omfang med grund rengøring.
- 1 gang afvaskning i rent vand.
- 1 gang slibning til mat og bæredygtig overflade.
- 1 til 2 gange Hæftegrunder (Alkyd er den bedste, men også den der lugter mest)
- 2-3 gange færdigmaling, Paridan fra Beck & Jørgensen glans 30-40-50 eller 80.
Du kan desværre ikke hvid beise dem på den heldækkende bund! Hvis du brænder for at det skal være hvid beises, skal du igang ligesom Jacob med at rense til ren bund, og derfra kan man beise dem!
Håber at du finder ud afdet :-)
Med venlig hilsen
Lars Frey, www.Malinghandel.dkLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby10/04-2007
Hej Jacob fra Randers!
Jeg ville tage ryste pudsern med korn 80 og mellemslibe det med korn 180 eller der over. derefter kan du oliere dem eller lakerer dem. :-)
Mvh. Lars Frey, Malinghandel.dk
www.malinghandel.dkLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby09/04-2007
tak for dit svar lars men jeg vil gerne have en løsning der kan vaskes på, måske brandoilte?? det drejer sig nemlig om tolv stole m udskæring og et dertilhørende spisebord og ærligt, det gider jeg simelhen ikke slibe ren.jakob, randers09/04-2007
Hej Igen Jacob!
Brandoilte, skal der er kemisk reaktion til, Lak & maling fjerner suger ned i det rå træ!!!! Som jeg ser det er der sku kun slibningen tilbage!!!
Mvh. Lars Frey, Malinghandel.dkLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby10/04-2007
Egetræ kan blive ganske misfarvet af, at der anvendes tradittionelle maling- og lakfjerner.
Brint-overilte har ingen virkning.
Brun sæber derimod, virker og er noget mere miljøvenlig. Men det tager sin tid!
1 Påfør brunsæbe i pastaform i et fyldigt lag.
2 Pak hver stol godt ind i plastik - så sæben ikke tørre.
3 Da brun sæbe er relativ basisk, vil den kunne opløse de fleste malinger og lakker.
Men der kan sagtens gå et par døgn.
Det er vigtigt, at sæben ikke tørrer ud, da den så er uden virkning.
4 Her efter kan du vaske/skure sæben og maling/lak af. Vær grundig og gentag om nødvendig sæbebehandlingen.
Alternativt er den helt lette løsning, at sende stolene til (glas?)sandblæsning, men her skal du alligevel efterslibe en del.
www.susanarnild.dkFrank Larsen, København10/04-2007
Sandblæseren kan bruge bagepulver eller mel, istedet for sand! men jeg tror det er dyrt! (men det var jo ikke det du spurgte om)
Jeg mener ikke at brunsæbe tager andet en lak, beisen er jo garanteret suget ind i træet, også skal du slibe alligevel, og ovenpå hvad!!!???
Mvh Lars Frey, Malinghandel.dkLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby10/04-2007
øv hvor er i træls :) jeg havde håbet på en næm løsning. men tak for jeres bud så ser jeg kun en udvej, slibe ell. male. men tak for forsøgetjakob, randers10/04-2007
Tror påsken sad lidt i øjnene stadigvæk! ;o)Frank Larsen, København11/04-2007
At mahognimale noget fyrretræ? Du må lige oplyse, om det drejer sig om ind- eller udvendigt træ, om træet har været behandlet før, om det er vinduer/døre eller ...
/SEBSebsen, Herning07/04-2007
Det drejer sig om en meget bred billedramme - altså ret meget indendørs. Den har tidligere været behandlet. Jeg har slebet den ned til træet; men ved så ikke helt hvordan jeg kommer videre. Kunne jo bare bejdse den - synes bare det kunne være fint at prøve med det andet Iøvrigt tak for dit hurtige svarKirsten, Silkeborg07/04-2007
Til Kirsten.
Nu må du ikke blive fristet til, at male med den olie man bruger, når mahognivinduer og -døre skal friskes op.
Hvis du står med noget fyrretræ, som du har slebet ned til det rene træ, kan du give den noget lakbejdse.
Men inden du giver rammen noget, bør du pensle med alm. vand. Lad det tørre og puds med fint sandpapir (korn 180). Du skal gøre dette, for at undgå træet fremstår ru - rejste træfibre. Så derfor: vand, tørring, slibning og du har den glatteste overflade til at give lakbejdse - eller den besværlige: bejdse og lak ...
... For hvis du ikke lige kan skaffe lakbejdsen, kan du købe noget spritbejdse i mahognifarve, som du selv skal blande. Prøv på et stykke træ inden for at se effekten. Kan godt være, det skal fortyndes yderligere. Når bejdsen er tør, skal du lakere rammen (forsigtig pensling). Lak, fordi bejdse smitter af.
Det kan godt lyde lidt besværligt, men skal resultatet være fint, er der nok ingen nem gennemvej. Gå nu til en ''rigtig'' farvehandler. Så får du det bedste til at lave en fin billedramme :-)
/SEB Sebsen, Herning07/04-2007
Til SEB
Tak, det vil jeg prøve - den besværlige altså OG med materialer fra farvehandleren. Glæder mig til at se det færdigt.
KirstenKirsten, Silkeborg08/04-2007
hej kirsten seb har fuldstændig ret men mangler bare lige at fortælle at hvis du bruger vandbaseret bejdse skal du bruge en lak på alkyd ell. spri. og omvendt, en sprit bejdse skal lakeres med vand for ikke at opløse bejdsen med lakken. så jeg vil anbefale en vandbejse og 2-3 gange alkydlak med en let mellemslibning mellem hvert lag lak.go´arbejdslyst.jakob, randers09/04-2007
Hej Du.
Jeg ville selv bruge et "stemmejern" :-)
MVH. Lars Frey, Malinghandel.dkLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby05/04-2007
husholdningsspritsimons, grestedbro05/04-2007
Tak for de rosende ord.
Sprit er én måde, og stemmejern, hvis harpiksen er krystaliseret.
Men sprit har det med at dampe lidt hurtigt af, og dermed mest effektiv, hvis det er meget lidt harpiks I skal fjerne.
Rense Benzin er langsommere om at fordampe og lige så opløsende og dermed med drøjere i brug. Om det er hele den kemiske sandhed, ved jeg ikke.
Husk at skifte klude tit/jævnligt, da disse relativt hurtigt bliver mættet med harpiks.
Forvent at der forsat kan komme (masser af) harpiks i de efterfølgende år, ind til det hele er kommet ud.
Ved mørke farve på træet, kommer harpiksen hurtigere - og også voldsommere - ud pga. den højere temperatur i træet.
www.susanarnild.dk
Ved lyse farver forholder det sig omvendt.Frank Larsen, København05/04-2007
Heidi..:
Nu skriver du Maling på terrassen.
Der må/bør ikke komme en heldækkende behandling på terrassebræder.
Med mindre terrassen er fuldt overdækket.Frank Larsen, København05/04-2007
Jem & fix har noget rengøringsmiddel som fjerner alger. Almno eller noget i den retning.hpox, Århus02/04-2007
Efter afrensning og grundoliering bør du vælge en oliebaseret træbeskyttelse - der anbefales til gangarealer. Kunne være en gori 44.Thomas, Vejle03/04-2007
Hvis der er afskalninger på en vandret flade - gangarealer i særdeleshed - er der for stor lagtykkelse på (af den behandling man har givet i sin tid).
Denne type konstruktioner vil "altid" være et kompromis mellem holdbarhed og vedligeholdelsintervaller.
For det første bør terrasser aldrig behandles med hel- eller halvdækkende træbeskyttelser! I det hele taget må det man anvender, SLET IKKE danne overflade film!
Så her er den optimale måde du reetablerer dit terrassegulv.
1. dyk søm/skruer.
2. foretag en gulvafhøvlning til frisk, rent og bæredygtigt træ.
3. afvask hele fladen grundigt med et algemiddel. Det kan enten være et klorholdigt middel, som virker her og nu, eller et langtidsvirkende middel, som typisk skal sidde en uge, før du kan viderebehandle. Enkelte typer skal afvaskes, andre kan/skal blive siddende.
4. Når træet er tørt, det vil sige under 18% træfugtighed påføres en PIGMENTERET træolie eller en tynd, transperant træbeskyttelse.
5. Efter ca. 20 minutter påføres endnu et lag, således behandlingen bliver vådt-i-vådt. På den måde, bliver træet godt mættet.
6. Efter endnu 20 minutter, aftørres OMHYGGELIGT det overskydende olie/træbeskyttelse. Du skal regne med at bruge rigtig mange klude, da der ikke må være rester tilbage på træet af væsken.
a. normalt anvender man grundingsolie udvendigt, men da denne, i dette tilfælde, hæmmer indtrægning af selv olien eller træbeskyttelsen (og da der ikke bare kan lægges et fyldigt lag på) er det vigtigere med mere træolie/træbeskyttelse end grundingsolie.
b. aftørring er meget vigtig. Hvis du får afskalninger siden hen, har du ikke aftørret grundigt nok. Med andre ord; ingen overfladefilm, ingen afskalning.
c. vedligeholdelse er blot at påføre samme type igen, vent 20 min, aftør.
c. til vinter kan du udvande algemidler så du hæmmer begroninger.
d. forvent genbehandling mindst een gang om året.
www.susanarnild.dkFrank Larsen, København03/04-2007
Bravo Frank!!
Endelig en ordentlig forklaring!
Optimaltgunna quistbo, karlslunde03/04-2007
Jeg er delvis enig med Frank i hans ellers udmærket beskrivelse
Vedr. punkt 5; Du skal ikke påføre endnu et lag efter 20 minutter, men derimod tørre det overskydende olie af INDEN for 20 minutter.
Vedr. punkt a; Det er en rigtig god idé at grunde din terrasse inden du træbeskytter. Igen skal du huske at aftørre al overskydende olie INDEN for 20 minutter.
Når du træbeskytter alle vandrette overflader, skal du være opmærksom på at du bruger en træbeskytelse der er beregnet til vandrette overflader. Ellers kan du risikere skimmelsvamp og/eller afskalninger.Sigurd, Søborg26/06-2007