Hej Thomas!
Det der er størknet er "tørremidlet i malingen! Det du har malet med er en kombination af rådent vand, tonefarve og maling uden "tørremidlet"! Det kan være længe om at tørre nu! Og forstil dig at du lige malet værelset og brugt engang kloakvand til at tynde malingen med!
Du har sempelt hen malet med rådden maling!
Hvis man er asmatiker, er det nok ikke sjovt at skulle slække på sit åndedræt, får at undgå indånding af den ilde lugt!
Skimmelsvamp, tror jeg næppe, hvis bare det hele er tørret op.
Var der helt dækket af?
Rådentvand lugter fælt, og jeg vil råde dig til en kraftig rengøring og evt. vent weekenden over samtidig med at du lufter godt ud! og tag da stilling til om tapetet skal ned!
Med venlig hilsen, Lars Frey, malinghandel.dk
www.malinghandel.dk
Lars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby09/05-2007
Hej Lars
Tak for svaret. Hvad mener du med at der var dækket helt af ?
Havde forestillet mig at overmale det med nyt maling efter at det har tørret et par dage mere - er det ikke fornuftigt ?Thomas, Århus10/05-2007
I "gamle dage" måtte man tilsætte så meget kemikalien, at selv vandige malinger havde svært ved at få bakterier, og der med rådne.
I dag tages der heldigvis mere hensyn til miljøet, og derfor tilsættes der (trods alt) ikke så mange kemikalier for at hæmme bakterieudvikling.
Det gør, at man som maler/forbruger skal være mere omhyggelig med ikke at anvende "beskidte" maleværktøjer. Blandt andet bør man ikke dyppe sine pensler direkte ned i spanden med maling, men omhælde malingen til en anden emballage.
Vandige malinger er med andre ord blevet mere sarte.
Men når der nu er kommet en bakteriefyldt maling på væggen, kan overfladen afvaskes med Rodalon.
Vask fladen - i virkeligheden skal væggen blot befugtes - med Rodalon. Følg brugsanvisningen på emballagen nøje.
Eftervask med rent vand.
Når fladen er gennemtør - næste dag - vil du kunne lugte, om det stadig lugter fra væggen eller ej.
Hvis det er tilfældet, må du vaske endnu en gang.
Når du har fjernet stanken, må du forvente at væggen står temmelig skjoldet, og så er der kun at male endnu engang. Denne gang med en maling, som er frisk!
Det hjælper ikke bare at male over med en frisk maling. Så tilfører du blot de eksisterende bakterier ny nærring.
www.susanarnild.dkFrank Larsen, København10/05-2007
Hej Frank
Mange tak for svaret. Det vil jeg gøre - altså vaske med rodalon og så vaske med rent vand og tører og herefter påfører ny maling.
Der vil herefter så ikke være muligt med bakterier og skimmelsvampe ?
Thomas, Århus10/05-2007
skimmelsvampe opstår normalt ikke pga af en bakteriefyldt maling. Skulle det dog i dit tilfælde, vil Rodalonen også fjerne dette.
www.susanarnild.dkFrank Larsen, København10/05-2007
Hej Kristian!
Nu er jeg ikke meget til Sadolin eller Nordsjo som de nu hedder! Men er det ikke en udv. Vindues maling!???????? Hvis det er tilfældet ville jeg ikke bruge den, men en glans 25, acylbaseret maling!
I øvrigt er der ingen garanti for at malinger holder i brusenicsher!
MVH. Lars Frey, Malinghandel.dkLars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby09/05-2007
Efter mine oplysninger er det slet ikke tilladt med maling i bruseniche, i DK skal det enten være fliser eller vinyl. Jeg nævner det kun da jeg selv har fået en K3 ved salg af hus..esben, Aalborg12/05-2007
Hej Sofie!
Hvis du vil have det helt perfekt, burde du skille den ad, og spray male delene i et støvfrit milijø (ingen vind)! Hvis det er helt rigtig, skal du vaske og vådslibe dem matte, med meget fint vådslibnings sandpapir! Men endelig ikke lave ridser med sandpapiret, så ses det lige med det samme!
Mal/spray dem derefter 2-3 gange! prøv ikke at få malingen til at dække af engang! det kan man ikke, også begynder det at løbe!
MVH. Lars Frey, Malinghandel.dk
www.malinghandel.dk
Lars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby09/05-2007
Nogle producenter har specifikke malinger til radiatore (el eller konventionelle). Nogle påføres med rulle/pensel, andre malinger er i sprayform.
Almindelige vandige malinger - akryl - holder fortrindeligt på en grundet overflade, og efter afhærdning kan malingen sagtens tåle varmen fra radiatoren.
Et behandlingsforslag kunne lyde som følger..:
1. Afvask den kolde radiator med malerens og en slibesvamp. Eftervask med rent vand.
2. Når fladen er tør, matslibes med korn 320 og slibestøv aftørres.
3. En vandig hæftegrunder påføres 1 gang. Lad tørre.
4. Der afsluttes med min. 2 gange akrylemalie i den ønskede farve.
Radiatoren må ikke være tændt mens du maler, og skal være kold i en uges tid efter malearbejdet er udført. Efterfølgende skrues kun svagt op for varmen, ellers er der risiko for vedhæftningssvigt.
www.susanarnild.dkFrank Larsen, København09/05-2007
Jeg har kigget lidt på den slags "ovne", og umiddelbart er de ikke beklædt indvendigt med ildfaste sten, hvilket er et krav, hvis en maling skal kunne holde.
Temperaturen bliver simpelthen alt for høj i materialet.
Jeg tror du skal nøjes med den patinering som varme, vind og vejr giver, og så ellers blot holde den ren med en stiv børste og et rengøringsmiddel.
Har det ikke også sin charme?
www.susanarnild.dkFrank Larsen, København08/05-2007