Hej Caroline
Det du søger er en fotostat, en retrotapet fra 70´erne som nu er ved at få sin renæsance.
Det fås lige fra New York Skyline by night til eksotiske badestrande.
"Tapetet" kan fås i velasoteret tapetbutikker.
Prøv evt. Mandrup & Poulsen, H.C. Ørstedsvej, 2000 FrederiksbergMalerfirmaet Wils, København20/05-2005
Tusind tak..det er bare helt perfekt..
Nogen der ved hvor man kan få det i Århus?Caroline, Risskov23/05-2005
du kan købe diverse fototapeter på POSTERLAND´s hjemmeside som er www.posterland.dk hvor f.eks 3,66 x 2,54 koster 456 kr. Du kan få både strand, skov, storby og meget andet som motiv, og den sendes i 8 baner så det er nemt at sætte op.gitte hougaard, holstebro18/03-2007
Dit problem er, at gipsen og MDF-pladen arbejder forskelligt. Det bedste vil være, at du skifter MDF-pladen ud med en gipsplade, og monterer en Alu hjørneliste til gipsplader som du spartler over. Preben, Århus19/05-2005
Øv, det kan jeg næsten ikke overskue .-(
Der er mange som skal skiftes.
Kan jeg ikke bare sætte en alu skinne på, som det er nu.?Thomas, Blistrup19/05-2005
Hvis der er forskalling under din gibs, således at du har noget at skrue spartelhjørnerne fast i tror jeg godt du kan få det til at holde uden at skulle køre gibs uden på mdf'en.
Nu skriver du godt nok at der ikke er paneler rundt om, men det kunne jo være løsningen at du valgte en diskret profil som du malede..
mvhMadsen, Aalborg20/05-2005
Tak for svaret.
Jeg har fået at vide at jeg kan fylde revnen med acryl-fuge, og hvis det kan gøres helt glat, så kan jeg sætte glasvæv oven på.
Hvad siger i til det?Thomas, Blistrup20/05-2005
Hvis revnerne er "store" nok kan du selvfølgelig godt fuge dem - fordi så er der nemlig noget matr. at få elastiske fuger til at hæfte på. Du skal bare være opmærksom på at problemet er opstået fra starten af p.g.a. at dine to flader ikke har været "forankret" til hinanden evt. med spartelhjørner.
mvhMadsen, Aalborg20/05-2005
Det er ikke nogen god løsning, for acryl bliver hårdt, og du er næsten 100% sikker på at revnen opstår igen. Og uanset om du bruger en fleksibel fugemasse, løser det ikke dit grundlæggende problem, at glasvæven revner.
Når nu du ikke vil skifte mdf-pladerne, tror jeg det bedste du kan gøre er at købe en vinkeltræliste, som du monterer rundt om hjørnet. Kør glasvæv på gipsen, og skær den af ved mdf-kanten. Kør glasvæv på mdf-pladen i lysningen. Så limer du vinkellisten fast på hjørnet, men kun til mdf-pladen. Vinkellisten skal være dybere end kanten af mdf-pladen, så den rager ud over gipspladen, men hænger og svæver. Så kan hjørnet bevæge sig uafhængigt af gipspladen, og så undgår du synlige revner
Det må være måden.
Preben, Århus20/05-2005
Tak for svarene.
Øv, en kedelig brøler jeg der har lavet. Det drejer sig om 4 døre og 2 vinduer.
Nå men...
Jeg er ikke meget for lister rundt, så..
Preben, tror du at Madsen's forslag med at monterer alulister rundt om mdf og gips pladen kan holde?
Og der efter spartling og glasvæv.
Der er en stål forskalning bagved hjørnet, så alu listen kan skrues fast der i.Thomas, Blistrup20/05-2005
tjaa - Mit bedste bud er jo, formentligt holder det, men det er rent gæt. Der er nok stadig risiko for, at mdf-pladen hiver glasvæven i stykkerPreben, Århsui20/05-2005
Jeg ville følge prebens forslag om at skifte MDF , kan ikke lige helt se det for mig og ved ikke om det er nybyg, ombyg eller vedligehold, men tænk også på om dit materiale er af en tilstrækkelig brandklasseJens, København23/05-2005
Det er ombyg, men det er vel lige meget?
Bare det kan holde uden at revne.Thomas, Blistrup23/05-2005
Hej Mette !
Det er altid svært og udtale sig om forskellige forhold på disse sider. For selvfølgelig er det altid bedst at se tingene konkret. MEN alligevel vil jeg her godt kommentarer dit "tilbud", som et absolut dyrt tilbud. Det er vel ikke en persom der går under navnet GULDMALEREN ?
Du er i din gode ret til at indhente flere tilbud fra forskellige malere. Husk de skal være uafhængige af hinanden.
Du vil så opleve temmelig sikkert meget forskellige tilbud. Husk også at i denne her tid (forår/sommer) er den absolut dyreste tid og få besøg af en maler - Beskæftigelsen er høj og dermed også efterspørgselen. Du bør af hensyn til rimelige priser vælge vintermånederne, hvor der er ledighed i faget og dermed lavere efterspørsel og større udbud og dermed lavere priser.
Du bør måske udbyde din licitation til provinsen, altså udenfor Københavns
området.
Med hensyn til de skitserede behandlingsformer, er der intet usædvanligt i disse - de er ganske normale og som standards. Bør de forøvrigt også være i fra en håndværksmæssig korrekt udført arbejde. Ellers kan du spørge Teknologisk Institut (uafhængige). Eller du kan studere MBK.
Bedste hilsener
www.raad-mal.dk Ib Abildgaard, RÅD & MAL, 4180 Sorø18/05-2005
Hej Dan !
Hvis der er tale om en ganske almindelig akryl fugemasse er denne normal klæbefri efter en ca. 2- 3 timer, selvfølgelig afhængig af fugedybde og bredde - jo større jo længere tørretid.
I teorien kan fugen males hurtigt over, også når den er klæbefri. Men normalt synes jeg det bedste resultat er fra en 6- 8 og fremefter.
Bedste hilsener
www.raad-mal.dkIb Abildgaard, RÅD & MAL, 4180 Sorø18/05-2005
det er vigtigt at give forankringsgrunder, ellers suger vægen alt for meget lim især hvor der er spartlet, husk spar ikke på limen, forgrundet glasvæv er mere stift at arbejde med, så det kan godt skæres i hjørnene, men bliver flottere vis du kører den rundt, husk bræk af knive er gode til glasvæv.Jørgen Jensen, Vejle17/05-2005
Hej Peter
Du skal kun grunde det der er spartlet og ikke hele gipspladen, da der er tale om 2 forskellige underlag.
Glasvæv skal altid føres rundt om udadgående hjørner ( lige som tapet).
Derimod skal du rigtigt nok kun lade væven gå til hjørne der vender indad.
God fornøjelse.Malerfirmaet Wils, København K19/05-2005