Man kan få noget bøjeligt/elastisk malertape. Det kan du lave hjørnerne med.-, -07/06-2005
Fri håndsmaling langs en blyantstreg lavet med en gammeldags passer eller med en blyant i en snorMarie, Græsted07/06-2005
ja det kan du, hvis du grunder først med en hvid grundspærre og så 2 gange færdig lak så får du et rigtig fint resutatBjarne, Odense sø06/06-2005
Vend fliserne!Bo, Rønne07/06-2005
Det plejer at give det pæneste resultat hvis man lige kører en tynd acrylfuge i overgangene mellem væg/loft og væg/væg.
mvh Jan Felland, Bolius Boligejernes Videncenter A/S, www.bolius.dk Jan Felland, Ballerup02/06-2005
Hej igen !
Jeg går udfra at du med det rustikke mener, når vi taler møbler, at du gerne stadigvæk vil kunne se eller skimte diverse årer og knaster m.m. altså træets rustik. Det opnås kun ved at bruge en transperant/laserende/"gennemsigtigt" maling. Du kender måske dette fra træbeskyttelse.
Hvis du men den panelhvide, også mener det som nogle fejlagtigt kalder ludbehandling, hvor jo netop også hvis dette bruges på listelofter, bliver laserende man kan fortsat se årer og knaster. Som du selv ved er der også med dette diverse fordele og ulemper, f.eks. vanskeligere at gøre rent - er mere smuds modtagelig, netop p.g.a. manglende glans i overfladen. Du vil også kunne se dette på diverse møbler, at det med tiden får et lidt smugsigt udseende.
Som jeg tidligere skrev til dig har jeg ikke de store erfaringer med det du formodentlig efterlyser.
Men hvis du med rustik mener "gennemsigtigt", skal du sørge for at købe en maling der ikke er heldækkende, men gerne hvidpigmenteret og transperant/lasende, når den tørrer op.
Håber det lykkedes for dig
www.raad-mal.dkIb Abildgaard, RÅD & MAL, 4180 Sorø02/06-2005
Det er kommet et nyt produkt fra det svenske firma Herdin, det hedder oliebejdse og ovenpå det kan man give den voksolie eller bejdselak. Med dette produkt kan man ikke lave striber, overgange eller stød.Phenixx.dk, Kbh. N03/06-2005
Mange tak.
Jeg har snakket med producenten, og en malermester, som har prøvet det.
Så jeg var ikke bange for, at bestille det.Lars, Aalborg04/06-2005
Findes der producenter der ikke vil anbefale egne produkter ???
Hvad siger de uvildige ? F.eks. Teknologisk Institut ?
Hilsen
www.raad-mal.dkIb Abildgaard, RÅD & MAL, 4180 Sorø04/06-2005
Nej....
Men malermesteren har prøvet det.....
Han er en god ven, så det er ikke nogen salgstale...Lars, Aalborg04/06-2005