» Stil spørgsmål
Debatforum
Hvordan sliber jeg lakmaling ned?
Spørgsmål
Jeg har en ganske simpel rød træbank bestående af primært store flader, jeg gerne vil slibe ned, for derefter at grunde og male den hvid. Den er malet med lakmaling, hvilket forekommer mig svært at skulle slibe ned - hvordan gør jeg bedst det?
Christian B.S., Nærum04/09-2005Akrylmaling
Spørgsmål
Jeg ejer en seng fra Ikea, der fra fabrikken er malet med akrylmaling. Er det muligt at male over det?
Karina Andersen, Århus03/09-2005Glasvæv og så?
Spørgsmål
Vi har en stue hvor væggene er beklædt med glasvæv, og det er vi ved at være trætte af at se på.
Vi ville gerne have "pudsede" rå malede vægge i stuen nu, men har hørt at glasvæv ikke bare lige er at pille ned, er der andre muligheder for at få det vi vil have i stuen, og hvordan gør vi det ?
Henrik, Løgstør30/08-2005fjern maling
Spørgsmål
har to arkivskabe. de grå-malet og før det gule. kan jeg fjerne disse lag maling med noget ? jeg vil have dem til at stå rå i metal. eller kan sandblæsning klare det ??
mette, københavn29/08-2005rengøring af pensler
Spørgsmål
Øv nu er det sket igen. Penslen, som jeg havde brugt til træbeskyttelse og ellers pakket ind i film og plast for at slippe for møjsommelig rengøring i mellem påføringerne, er alligevel blevet helt stiv og ubrugelig. Kan man gøre sådan en pensel klar til brug igen?
Katrine, Børkop29/08-2005Næste side »« Forrige side