» Stil spørgsmål
Debatforum
glasfilt og forankringsgrunder
Spørgsmål
Vi er igang med de store renovering af et nykøbt hus. Vi har hørt flere steder om forankringsgrunder (også kaldet blåvand), men er i tvivl om det skal bruges både før og efter endt spartling. (væggende skal spartles med let sandspartel)
Nogle der har et godt råd??
Hanne Nielsen, Odense29/09-2005Maling af plastdøre
Spørgsmål
Kan man male plastdøre?
Plasttypen hedder "Gealan"
Hvilken type grunder kan holde?
Aksel, Hørning21/09-2005Puds ovenpå glasvæv
Spørgsmål
Vi vil gerne bygge om i vores køkken. Desværre har de tidligere ejere sat glasvæv op, rundt omkring de gamle køkkenskabe.
Kan vi pudse ovenpå glasvævet, eller skal det ned, og hvis det skal ned, hvad der den nemmeste måde?
Anton Lauridsen, Ringsted21/09-2005Træbeskyttelse - hvad og hvornår?
Spørgsmål
Vi har købt en ejendom med en stor ladebygning beklædt med trykimprægneret træ. Bygningen er ca 15 år gammel og træet har aldrig været vedligeholdt/behandlet. Træet virker ok, men trænger til at blive behandlet.
Hvad kan anbefales og kan det gøres på denne årstid?
Henrik K., Djursland20/09-2005fjernelse af gammelt tapet på træ
Spørgsmål
Vi har købt et gammelt træhus (fritid) hvor der er tapeseret direkte på det rå træloft (flere lag).Vi vil gerne male loftbrædderne.
Da det er et gammelt hus tor vi det inderste lag kan være tapeseret med vandbaseret lim men vi ved det ikke. Hvad kan man gøre for at få resterne ned uden at skulle slibe det hele?
Morten boesen, hellerup18/09-2005Næste side »« Forrige side