» Stil spørgsmål
Debatforum
Kvik kontra IKEA
Spørgsmål
Jeg står og skal anskaffe mig nyt køkken, og er meget i tvivl om hvad jeg skal vælge. Jeg har et budget omkring 40000-45000 kr excl. hvidevarer.
Jeg har været rundt ved forskellige forhandlere (Svane, Invita, HTH og vordingborg køkkener), men er kommet frem til, at man efter min mening får mest for pengene hos KVIK. Jeg har fået dem til at sammensætte et køkken præcist efter mine ønsker med massiv egetræsbordplade og granit omkring kogepladen, til en samlet pris på 40.000 kr.
Jeg har dog ikke været i Ikea og kigge endnu og ville derfor høre hvordan kvaliteten er hos Ikea kontra KVIK, og er der andre steder jeg mangler at kigge, hvor prisniveauet ikke er for højt?
jeg ville også høre om der er nogen der har haft succes med at få afslag i prisen hos KVIK hvis man ikke købte hvidevarer?
Anders Nørgård, Aalborg19/01-2006Terrazzobordplade
Spørgsmål
Hvordan skal jeg rengøre, vedligeholde og pleje en udsultet terrazzobordplade?
Jette Nielsen, 9600 Aars19/01-2006Svar
Marmor Rens fra MatasBente, Randers20/03-2008
Hej alle
Spørgsmål
Er der nyt omkring Køkkenfuskeren
En der følger med, Nr Alslev17/01-2006Svar
Trioform er åbnet igen???tidliger ansat, Europakøkkener17/08-2006
Bordplade i 90 cm dybde
Spørgsmål
Hej
Vi har et køkken med skabe på begge sider og en lille bare, hvilket gør at vi skal bruge en bordplade der er 90 cm dyb i stedet for de alm 60 cm.
Ved køb af køkken fik vi oplyst en pris på 7500 for en laminatplade til køkkenet, men det synes vi bare er voldsomt dyrt for noget der alligevel "kun" er laminat. Her er mine spørgsmål så:
- Er det muligt at tilskære og samle to træplader på hver 60 cm, så det bliver pænt?
- Er det samme muligt med laminatplader?
- Har i andre gode idéer til hvordan man kan lave sådan en plade? Tænkte på fliser, linoleum eller sådan noget...
Mvh. Anne og Brian
Anne Louise Nielsen, Hobro17/01-2006Køkken fra Ikea
Spørgsmål
Er der nogen, der har erfaring med køkkener fra Ikea - og måske også højglanslåger?
Er højglanslågerne holdbare eller skrøbelige?
Jette, Juelsminde16/01-2006Svar
Hej Jette,
vi har et højglans hvid køkken fra IKEA.
Kvaliteten er god of finishen ligeså.
Her fra kan vi kun varmt anbefale det.Michael, Slangerup30/08-2006
Næste side »« Forrige side