» Stil spørgsmål
Debatforum
BIRKEKRYDSFINER SOM BORDPLADE??
Spørgsmål
Jeg vil gerne lave birkekrydsfinerbordplader i mit køkken, men er i tvivl om hvordan jeg skal behandle dem. Ville gerne lakere dem, med evt skibslak, men er bange for at birken bliver meget gul. En anden mulighed er at give dem en hærdende olie mange gange. Er der nogle der kan anbefale mig en behandling, så de også kan klare at være tæt på en køkkenvask og samtidig står smukt?
På forhånd tak
Lene Sandal, KBH26/04-2006Luk huller i køkkenskabslåge
Spørgsmål
Hej!
Jeg har en køkkenskabslåge, hvor hullerne er boret ca. 5mm for lavt. Kan jeg lukke disse huller, så jeg kan komme til at bore nogle nye, eller skal jeg have fat i en ny låge?
På forhånd tak!
Michael Laursen, Aalborg Ø25/04-2006Bordplade i bøg skal behandles
Spørgsmål
Jeg har lige fået lavet nyt køkken. Men da jeg har købt 3 lækre bordplader i massivt bøg ved siden af, er træet helt frisk fra skoven ;)Det hele er sat op og er klar.. Jeg mangler bare liige behandlingen af bordpladerne. Der er sat vask og komfur ned i pladerne (alt er jo sat op) :/ . De er 4 cm tykke.
Er der nogen der har en idé om hvordan jeg skal behandle pladerne?? Jeg kunne godt tænke mig at bevare det naturalle look. SKAL de lakeres? Håber nogle kan hjælpe så der ikke er 100 aftryk fra gryder og pander om 14 dage.
Marcus, Kbh Ø25/04-2006Svar
Hvad behandler man en køkkenbordplade i bøg med?Børge Bay, Vedbæk22/04-2007
Gammel kælder rum ca. 3 meter x 3 meter og 2 meter højde.
Spørgsmål
Jeg skal have den gamle kælder sløjfet i forbindelse med jeg får lavet nyt gulv - men problemet er der altid har stået vand - grundvand dernede og jeg har tømt kælderen regelmæssigt - men hvad gør jeg ? Kan man bore cementen op i bunden og så fylde den med grus ?
Susanne Rude, Vestervig23/04-2006CIMBRER bordplade
Spørgsmål
I min lejlighed er køkkenpladen ca. 20 år gammel. Jeg har prøvet at slibe den og efterfølgende behandlet den med Flueggers klare rustikolie. Men den er ikke blevet pænt, skiftevis ru og blanke pletter. Har den måske været lakeret engang? Vejledningen fra Aalborg Træindustri fortaler at man kun må bruge rå linolie. Hvad gør jeg for at få en glat og vandafvisende bordplade. Er der nogen som kan hjælpe?
Hedwig, København23/04-2006Næste side »« Forrige side