Køkken Guiden - Byggeri.dk - Alt om køkken

Byggeri.dkKøkken Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Fabrikat

Spørgsmål

Jeg står og mangler en reservedel til en køkkenskuffe. Men hvor får jeg den. Det eneste jeg kan finde f.s.v.a. fabrikatet, er at der på hængslerne sidder en lille plastic 'dims' hvorpå der står: DKE.
Er der nogen der kender fabrikatet og endnu bedre ved om det stadig 'eksisterer' og hvor jeg kan kontakte firmaet?

Modtager gerne svar på: mailto:[link fjernet]@Get2Net.Dk

På forhånd tak.

H. WintherH. Winther, Køge16/01-2003

Gasflaske i kælder?

Spørgsmål

Overvejer at købe gaskomfur til flaskegas. Mit køkken ligger lige ved siden af nedgang til viktualie kælder og det ville derfor være nemt hvis man kunne placere gasflaske her istedet for at skulle stille den udenfor. Er det lovligt?Nikolaj, Rødding10/01-2003
Svar

Hej Nicolaj

Det tror jeg gerne man må, men du skal kontakte en autoriseret gasinstallatør til at trække og tilslutte de nødvendige rør.PWE, Tørring17/01-2003

Svar

Vi har netop købt en lejlighed hvor der er nedsænket gasbordkomfur der er forsynet via flaskegas. Jeg har skrevet til kommunen og fået tilladelse fra Dem og Brandtilsynet. Anne, Hellerup21/01-2003

Multiplade

Spørgsmål

Overvejer at bygge mit nye køkken (delvist)op med multiplader - men jeg mangler nogle ideér, tegninger m.m. der kan hjælpe lidt på vej. Er der nogle der ved hvor jeg kan finde noget materiale vedr. multiplader i køkkener?Nikolaj, Rødding23/12-2002
Svar

Producenten har udgivet nogle udmærkede vejledninger, som du kan få på tømm3rhandlen.Peder Bennedsen, Vejle29/12-2002

Svar

Byggecentrum ligger også inde med disse brochurer, 29/12-2002

kakelbord plade til køkkenet

Spørgsmål

HEJ
Vi er ved at bygge et HTH køkken og overvejer at lave en kakel bordplade. Hvordan gør man og hvordan er vedligeholdelse af denne type bordplade. vi vil også gerne vide hvilke fuger man skal bruge, og om man kan underlime en vask, eventuelt indsætte granitafsætningplade ved koge sektionen.
Morten Nielsen, Aalborg08/11-2002
Svar

Hej Morten
Som underlag for fliserne skal du bruge krydsfiner i 3 lag eks. 11 mm , disse skal lægges i forbandt og skrues fast til køkkenelementerne så pladen er helt jævn og helt fastgjort så pladen ikke kan give sig. Oven på denne plade kan du så lime dine fliser med flexibel fliselim eks. Alfix combifix og til fugerne bruger du alm. flisefugemørtel. Som forkant kan du bruge en træliste eller du kan købe en speciel forkantflise( Check Ceramica i Skalborg, han har de fedeste fliser til bordplader. Veligehold overfladen ved at mætte fugerne fra start med brun sæbe og efterfølgende med mellemrum. I det daglige kræver bordpladen ingen speciel veligehold. Undgå kalkfjerner og syre iøvrigt. Underlimning er svært at få til at holde - evt planlimning kan måske holde. Vi har brugt en firkantet porcelænsvask i vort køkken og bryggers (check evt. [link fjernet] for billede). granitplade kan sagtens indsættes. Håber du kan bruge svaret.Lars Mathiasen, Skørping12/11-2002

Samling af bordplade

Spørgsmål

Hej

Vi skal til at købe ny bordplade til vores køkken. Vi skal samle 3 plader da køkkenbordet går rundt (ligesom et U). Er der nogen der har erfaring med at gøre det selv. Er det muligt at få samlingerne helt pæne? Er der nogen der har nogle gode råd?Christian Kolind, Frederiksberg28/10-2002
Svar

Hej Christian.
Nu kan jeg ikke se hvad det er for en type bordplade du tænker at anskaffe dig, men generelt er der disse muligheder hvis det er laminatplader der skal monteres.
1. Du får en konsulent ud fra en køkkenbutik, og får opmålt pladerne til levering. Den kommer så fra fabrikken med kontrakehling for forkanten i samlingen, indfræset samleliste, beslag og lim, - følg montagevejledningen.
2. Du kan køre til Bauhaus, og købe pladerne, og få dem til at skære pladerne ud efter din egen opmåling. De kan også sløjfe dem i samlingerne, og fræse vask i efter dit valg og din opmåling. Du tager selv risikoen for evt. fejlopmåling.
3. Du kan også køre i den lokale tømmerhandel, og købe en af de standardplader de nu engang fører.
Tilskæring i samlingerne må du selv stå for, og det kan være et rimeligt problem hvis du vælger en plade med rund postform forkant. Hvis forkanten er alm. lige (lodret) så kan du med held skære dem sammen. Du skal bruge smalfugelim til sealing af samlingerne.
Spørg igen hvis du har valgt pladetype.
Jacob V. Nielsen, Tappernøje29/10-2002

Næste side »« Forrige side