» Stil spørgsmål
Debatforum
skurelister i aluminiumslook
Spørgsmål
Hej, jeg har set nogle skurelister til køkkenbord i plastik/aluminiums-look i et udstillingskøkken i ikea. Er der nogen der ved hvor man kan få den slags lister?
trine, københavn27/07-2004Svar
hej, har du undersøgt sagen i IKEA hvor du har set de pågældende lister? Der mener jeg der er rigtig store og gode muligheder for at du kan købe listerne der.Eva Lind, Skive28/07-2004
Svar
tak for tippet, som jo egentlig lå ligefor! Man kan finde listen på hjemmesiden, jeg havde bare slet ikke kigget dér, fordi jeg fik at vide derude, at det var en liste, som kun dekoratørerne anvendte...trine, københavn29/07-2004
Svar
Ja du kan prøve hos HTH køkken de har demHenning, Varde31/07-2004
Oliebehandling af sæbebehandlet bord
Spørgsmål
Kan man oliebehandle en bordplade der er sæbebehandlet ???
Jens Jacob Hansen, Jyllinge25/07-2004Køkkenbord af klinker
Spørgsmål
Jeg påtænker at lave et køkkenbord, hvor overfladen skal være klinker. Dog er jeg lidt usikker på, hvordan en sådan bordplade i givet skal skal behandles, så jeg kan være sikker på, at bordet er modstandsdygtigt overfor den daglige brug. Jeg vil jo nødigt have mit køkkenbord rødbedefarvet.
Søren Østergaard, Risskov25/07-2004maling
Spørgsmål
kender I en eller flere typer slidstæk maling, som I kan anbefale til brug i et lille køkken med en del færdsel
aase de courcy, 7870 roslev22/07-2004Bordplade: eg eller bøg?
Spørgsmål
Hvilken træsort bør vi vælge: eg eller bøg? Vi er ikke overdrevent gode til at huske at tørre alt fugt af bordet, og et par brugte tallerkener kan også godt komme til at stå natten over.
Og når pladerne skal monteres, skal de så først olieres på undersiden (x gange), dernæst monteres og samles, og til sidst olieres på oversiden, eller er fremgangsmåden en anden?
Jais Knudsen, Vejby16/07-2004Næste side »« Forrige side