» Stil spørgsmål
Debatforum
Integreret fryseskab
Spørgsmål
Vi ønsker os integreret køleskab og fryseskab - hver for sig. Problemet er at jeg kun kan finde Electrolux som producerer fryseskabe i indbygningsmål 177-178 cm, de andre producenter har de største fryseskabe omkring 130 cm. Nogle som kender til andre producenter? Markedet for integrerede køl/frys virker ikke ligefrem til at være voldsomt stort mht udvalg....hmmm
jannie, midtjylland23/08-2005Erfaringer med Tectum køkkener
Spørgsmål
jeg tror jeg har besluttet mig for et Tectumkøkken, men kender ikke nogen der for nylig har fået et sådant installeret. Er der nogen der har erfaringer med det firma?
Åse
Åse lading, København22/08-2005Erfaring med betonbordplade søges
Spørgsmål
Vi kigger på betonbordplade i grå/sort nuance som køkkenbordplade. Vores køkkenfirma, siger at de har dårlige erfaringer med vedligehold af betonbordplader. Jeg kan læse mig til at beton ikke kan tåle syre eller saltvand, men er der nogle derude som har praktisk erfaring med en betonbordplade. Hvordan ser den ud efter et par års brug?
På forhånd tak for svar. Mvh.
jannie, midtjylland22/08-2005Emfang med lavt støniveau søges
Spørgsmål
Vi leder efter et emfang med lavt støjniveau. Er klar over at et emfang med ekstern motor som udgangspunkt giver det laveste støjniveau, men af praktiske årsager er det lidt kompliceret at montere i vores hus. Har derfor kigget på emfang med indbyggede motorer. Har fundet Thermex Decor 800 og Decor 820 som er opgivet til et max støjniveau på 46 db. Er der nogle som har erfaring med disse modeller mht. støj, eller kender andre mærker/modeller i samme design med tilsvarende eller lavere støjniveau ?
[link fjernet]
På forhånd tak for svar.
jannie, midtjylland22/08-2005Svar
Du kan evt. prøve [link fjernet]
Forhandles bl.a af punkt1 SilkeborgJens Nielsen, Silkeborg03/08-2007
Vedligeholdelse af Køkkebord i eg
Spørgsmål
Vi har fået nyt køkkenbord i eg, som vi vedligeholder med Junkers Rustic, olie, hvid. Skjolder og mærker fjerne vi med sandpapir og nævnte olie. MEN de behandlede områder fremstår efterfølgende mørkere end den øvrige plade. Hvad gør vi forkert? Og hvordan retter vi "problemet op"?
greve, Lynge17/08-2005Næste side »« Forrige side