» Stil spørgsmål
Debatforum
udviklingen i køkkener
Spørgsmål
hvordan er branchen i køkken industrien?
er der mange der er begyndt at købe designer køkkener?
jeff belardo, Frederiksberg 200016/09-2005Stål i køkken
Spørgsmål
Jeg har netop lavet ny bordplade i mit køkken. For at gøre kanterne pænere, ville jeg gerne have stålkanter - hvor finder jeg sådan nogen, enten i stål eller måske i et andet "lookalike"-materiale? Og hvad skal jeg forvente i meterpris?
Jeg vil også gerne sætte stålplader på hele væggen bag komfur og vask. Skal jeg til en smed for at få lavet sådan nogen og koster det en halv arm?
Jens Gregersen, Århus14/09-2005VVS i køkken
Spørgsmål
Jeg bor i lejlighed og har for nyligt anskaffet mig en opvaskemaskine, men har så fået at vide at jeg ikke selv må tilslutte den. Under køkkenvasken sider der kun 2 samlinger til blandingsbatteriet, og derefter 3 meter rør af pvc/plastik der går ud i et skab hvor der sider haner til at lukke for vandet..
Men har så fået af vide at jeg ikke må pille ved det selv og er så i tvil, troede kun at det var når det omhandlede ting hvor man selv lavede gevind og hvis rørsamlinger skulle svejses/lodes at man ikke måtte..
Mener at hvis der er hanner så du kan afbryde vandet at man godt må. Det eneste der mangler er et grenrør ellet et T-stykke som skal sættes på..
Er det virkelig rigtigt at jeg ikke må lave det selv?
Bjørn Rasmussen, Nakskov14/09-2005Svar
Hej hvis der er mulighed for at lukke for vandet må du godt [link fjernet] skal montere en spulehane med kontraventil, samt udskifte din vandlås til en med studs til avskemaskinen,s afløb.Jan Nielsen, viby sj24/05-2007
stålbordplade
Spørgsmål
Vi skal have stålbordplade til vores køkken, er nogen som kender et billigt sted?.
Tom, Glamsbjerg fyn13/09-2005Gammel prisliste til HTH
Spørgsmål
Hjælp, hjælp
Er der nogen der ligger inde med en gammel prisliste (produktblad) til HTH køkkener?
Det jeg søger er det produktblad der kommer lige før det der er gældene nu, dvs. det gælder frem til marts 2005
Hvis der en en der har et liggende så vil det hjælpe mig utroligt meget.
Jeg skal selvfølgelig nok betale for porto osv.
I kan maile til mig på :
[link fjernet]@ofir.dk
klaus, Greve10/09-2005Næste side »« Forrige side