Isolering Guiden - Byggeri.dk - Alt om isolering

Byggeri.dkIsolering Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Isolering

Spørgsmål

Hvad er den nyje krav for isolering i ydervæg ?, og hvorhen kan jeg læse mig til om det. og se nogle billeder ?R., København19/09-2006
Svar

[link fjernet]

Kig i den lille røde.
Koluda Byg, Gørlev19/09-2006

Svar

Prøv "Den lille lune" istedet
[link fjernet] Jacob, Brønshøj20/09-2006

Udhus til Beboelse

Spørgsmål

Jeg har et værksted i forbindelse med mit hus. Det står på BBR som "Udhus" men jeg skal indrette kontor i det og samtidig laver vi direkte adgang fra huset til det.

Det skal kommunen selvfølgelig godkende, men de er meget vage med hvad der skal til i form af isolering i væg, gulv og loft for at det kan blive godkendt.

Ydrevæggene er som de er, dem kan jeg ikke gøre så meget ved. Her er hulmuren fyldt med rockwool.

Loftet skal skiftes, men jeg kan nok ikke få ret meget mere end de 250mm rockwool der er nu. Udover det er der 2 lag tagpap.

Gulvet er lige nu kun cement gulv med 800mm grus under, så det skal laves om med gulvvarme, men hvor meget isolering skal der i?

Og så det vigtigste. Hvordan beskrives det på byggeansøgningen. Jeg har forstået at man skal lave en tegning i grundplan, og en skitse (tværsnit), og så beskrive i detaljer osv. hvad vægge, loft, gulv, vinduer består af. Men er der nogen bestem måde at skrive det på?
Michael Knudsen, Grindsted18/09-2006
Svar

Hvis loftet skal skiftes alligevel , kan der vel også fores 100mm mere på.

Ellers 250 er også forunuftigt nok, bare ikke godt nok efter kravene , 340-360mm skal der til.

Gulv min. 260mm

Beskrivelse af opbygningen skriver du bare ved siden af tegning feks taget.

Tagpap
19-22 mm Krydsfiner
320 mm spær
250 mm Isolering
Dampspærre 0.15 PE Folie
22 mm Forskalling
13 mm GipsKoluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )18/09-2006

Blank til mat - maling

Spørgsmål

Jeg har nogle nogle varmerør, lidt rustne, som skal males.
Jeg har også en bøtte Hamerithe maling, meget blank.
Men rørene skulle helst være lidt matte i det.
Kan jeg røre noget i malingen så den bliver væsentlig meret mat, og hvilket kemikalium.Knud B. Damgaard, Svendborg11/09-2006

krybekælder

Spørgsmål

Vi har en krybekælder ca. 40-50 cm dyb. Der er betonunderlag. Jeg skal have isoleret op til trægulvet. Er der nogen der har noget erfaring de vil deleStefan Asmussen, Hvidovre07/09-2006
Svar

Sandfyld , Sundolit isolering , armeringsjern og evt. gulvvarme slanger også støb et gulv.

Krybekældrer er årsag til alt for mange problemer og store varmeudgifter.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )08/09-2006

Våde spær

Spørgsmål

HVad sker der hvis bjælkespær har ooptaget meget fugt pga af stilstand i byggeriet. Når man begynder med tagdækning udvendig og derefter starter inde??? Hvordan sikre man sig at spærene er helt tørre, så der ikke dannes kondens.
Solveig Bruhn, København07/09-2006
Svar

Altså den smule spærerne har optaget, skulle de gerne kunne smide igen, når der forsættes indvendigt, er der kondensproblemer kan det jo godt tørre , men luften kan ikke komme væk.

Er der undertag på ? hvis ja, er det diffusionsåbent ?

Kan dog give problemer hvis der er diffusionstæt undertag, og der lukkes indvendigt med det samme, så det ikke får noget luft.

Er du i tvivl om det er tørt nok, kan du måle spærene med fugtmåler inden du lukker af til dem, må ikke indholde over 20% fugt.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )07/09-2006

Næste side »« Forrige side

Isolering

Celluloseisolering

Energibesparelse

Facade tætnings kit

Fugebånd

Gulvisolering

Hulmursisolering

Isoleringspaneler

Kælderisolering

Lydisolering

Tagisolering

Vindspærre

Vægisolering

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • DAFADAFA

    DAFA tætner, dæmper og beskytter

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.