» Stil spørgsmål
Debatforum
Fugt fra kælderetagen
Spørgsmål
Jeg overvejer at købe en lejlighed i en ejendom placeret i stueetagen i københavn. Umiddelbart er der fugt opstigende fra det murede fundament til ca. 1 m over mit gulvniveau. Kan jeg bremse denne fugt der trænger op gennem gavlen som lejligheden støder ud til? Jeg kender til metoden om at presse stål plader ind i fundamenten for at standse fugten, men er der ikke alternativer?? Og evt. ca. pris?
Niels, København09/03-2004Svar
Jo en seriøs dræning af huset men det koster spidsen af en jetjager men er det bedste for [link fjernet] for 2 opgange er ca. 250000,00 ca. 30 m og er en fællesudgift for ejendommen. N. Prødel, Frederiksberg17/04-2004
Leca blokke
Spørgsmål
I min kommende tilbygning overvejer jeg at bruge 10 cm tykke leca blokke til indermur. Er dette det bedste materiale at bruge eller findes der bedre isolerings matialer??
Dennis, Rødovre05/03-2004Svar
Lecablokke er udemærkede som tilskud til isoleringen. Men du husker jo nok at isolere hulmuren med mindst 125mm isolering også!MT, Horsens08/03-2004
Svar
Ja gas beton 10*40*60 det er billigt og hurtigt at mure og jeg mener det isolere bedre.J. Steenberg, Frederiksberg17/04-2004
Glasuldsgranulat på loft
Spørgsmål
Mit 1 år gamle hus er isoleret med 325 mm glasuldsgranualt, der er blæst ind på loftet. Huset er lavet af et typehusfirma.
Hver gang det har blæst kraftigt kan jeg se at granulatet har flyttet sig, og det ser ud som om, at der er "bølger" i overfladen og der ligger granulat på bl.a gangbroen.
Det ligger med andre ord ikke jævnt. På spærene kan jeg se, at der har sat sig glasfibre her og der, hvilket siger mig at blæsten "slider" på isoleringen.
Jeg er selvfølgelig ikke tilfreds med det, ligesom jeg antager at isoleringsevnen er forringet.
Hvad kan du anbefale at det bør gøres for at udbedre dette?
Bør det overdækkes med fx vindpap eller andet?
Hvor meget må jeg regne med at granulatet falder sammen med tiden?
Hvad er den faglige vurdering af isolering med granulat i forhold til plader?
Jesper Jensen, Århus04/03-2004Svar
Hej
Som jeg forstår problemet, er der for meget ventilation /træk i din loftskonstruktion, og jeg vil anbefale dig at lade en sagkyndig kigge på det.www. tømrermesteren.com, Jebjerg07/03-2004
Svar
Det var måske værd at lægge 50 mm. batts ud over det hele, det vil holde sammen på det løse granulat og samtidig øge isoleringsværdienKnud Jensen, Aalborg01/07-2004
Dræn omkring huset
Spørgsmål
Hus fra 1962. regnvand er kommet ind under fundament. fjendelse af tæpper, viser gulv angrebet af insekt og giver efter. Fjerner brædder og strøger synlig for råd. Nu fyldt op med lægger, flamingo, og cement. Hvad vil være mest forebyggende ? Dræn om huset for at undgå vand trænger ind ? Eller er det umoderne idag ?
H.B, Aabenraa02/03-2004Svar
Dræn rundt om huset er altid en god løsning,men husk at isolere op ad soklen ved tildækning , så slipper man for at der kommer vand [link fjernet] sørg for at grave dybt nokKim Jensen, Oslo18/03-2004
Hulmursisolering
Spørgsmål
Vi bor i en gammel villa fra 1920, som ikke er særligt godt isoleret. Ydermurene bliver meget kolde om vinteren. Så huset kan være lidt svært at varme op, når det er koldest.
Ydermurene er - så vidt vi har konstateret - bygget af elementblokke (måske leca?) - og vi er i tvivl om, hvorvidt der er nogen egentlig hulmur. Ydermuren har en pudset overflade. Hvis man måler tykkelsen ved vindueskarmene fra yder- til indersiden i stuen - er muren ca. 36 cm tyk, hvilket er tykkere end elementblokkene. Og alle radiatorerne sidder under vinduerne i en 16 cm "fordybning" i muren. Så måske er der alligevel en eller anden form for dobbeltmur/hulmur?.
Vi mener, at de benyttede elementer har en form, Så der i princippet er nogle gennemgående huller fra top til bund i muren. Men kan disse huller med fordel fyldes med noget isoleringsmateriale?
Eller er der andre isoleringsmuligheder - uden at vi skal til at bygge en ekstra indermur?
Peter Bøgelund, Frederiksberg01/03-2004Svar
Jeg kan anbefale at i får huset facadeisoleret. Det er den mest effektive isoleringsform som findes.
[link fjernet]Arnbjørn Hjelm, Aalborg19/03-2004
Næste side »« Forrige side