Hjemmeside med alt om isolering - Isolering Guiden - Byggeri.dk - Alt om isolering

Byggeri.dkIsolering Guiden

« TilbageAdvertorial

Hjemmeside med alt om isolering

Hjemmeside med alt om isolering

Produkter
Du får overblik over vores brede sortiment med integrerede links til konstruktioner, arbejdsvejledninger, brochurer mv.
Gå til produkter

Konstruktioner
Find præcise konstruktions-oplysninger, herunder tegninger, anvendelsesområder og links til produkter.
Gå til konstruktioner

Værktøjer
Adgang til CAD-tegninger, beregningsprogrammer, arbejdsvejledninger, brochurer og en avanceret produktsøgningsfunktion.
Gå til Værktøjer

Den lille lune
Her finder du brugbare informationer om forskellige former for isolering m.m.
Den lille lune i online-version

TilstandsTjek
Indtast din adresse og se, hvor mange penge og hvor meget energi du kan spare. Find information om dit eget hus og få anbefalinger til hvad du kan gøre eller få hjælp til. Tilgå programmet online

Din guide til bygningsreglementerne
Vi har samlet de vigtigeste informationer og tips til dig, så du nemmere finder rundt i de nye regler!  Gå til bygningsreglementet

Beregn energibehovet
For at hjælpe projekterende, rådgivende, entreprenører og andre af byggeriets parter har Rockwool udarbejdet et beregningsprogram, der beregner konsekvenserne i energitabet, når forskellige forudsætninger ændres i et typisk enfamilieshus. Gå til beregning

NYHEDER:

Pudsede facader - REDArt® FACADESYSTEM

Isoleringen monteres uden på den bærende bagvæg, som kan være en let eller en tung konstruktion. Systemet er højisolerende og fuldt diffusionsåben, hvilket giver en sund og varm konstruktion. Læs mere om systemet her.

Ventilerede facader – REDAir™ FLEX

Isoleringen monteres uden på den bærende bagvæg, som kan være en let eller en tung konstruktion. REDAir FLEX batts, der har flex-zone på to sider, hvorved kuldebroer undgås. Læs mere om systemet her.

REDAir® LINK

REDAir LINK er et patenteret system der giver et hurtigt og simpelt montageunderlag for bl.a. vinduer og døre i ventilerede facader.

REDAir LINK er en isolerende plade fremstillet af højkomprimeret ROCKWOOL stenuld. Kombineret med specialudviklet beslag til samling af hjørner, forlængelse af plader, og skrueunderlag for montage af vinduer og døre, skabes der en nem måde at løse montage af vinduer og døre i ventilerede facader. Pladerne bearbejdes let med normalt træværktøj.
Læs mere om systemet her.

www.rockwool.dk

Isolering

Celluloseisolering

Energibesparelse

Facade tætnings kit

Fugebånd

Gulvisolering

Hulmursisolering

Isoleringspaneler

Kælderisolering

Lydisolering

Tagisolering

Vindspærre

Vægisolering

Tilføj firma,
send en mail

  • BG ByggrosBG Byggros

    Chalsitherm indeklimaplade En kalciumsilikatplade der isolerer og fugtregulerer boligen

  • DAFADAFA

    DAFA tætner, dæmper og beskytter

  • SundolittSundolitt

    Her finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.