hej ole
jeg har prøvet med kogt varmt vand og det hjælperSusanne Melskens, 3400 hillerød19/09-2004
myrer er jo ikke farlige.......normalt heller ikke for dit hus.
Vi har mange myrer specielt langs husets sokkel. Matas har god og billig myre gift der opløses i vand. Vi vander langs soklen forår og efterår. Så render myrene normalt ikke ind i husetL. Schmidt, Brøndbyøster22/09-2004
Sprøjt Lidt diesel olie på en del af tuen og ind mod huset og de vil flytteJohannes Hooge Pedersen, Lusaka Zambia04/03-2005
@ Johannes H.P.
Ja, hæld da lidt miljøskadelig diesel ud på jorden. Det er da en god idé Så kan du samtidig lige smide lidt uran i rosenbedene, så slipper du lige af med skadedyrene der.
Hold dig til kogende vand, det virker her på matriklen.René, Vestsjælland09/05-2010
aalborg portland er gerne behjæpelig også for "gør det selv folket"
prøv
[link fjernet]
du kan også kontakte deres service afdeling Peter, Lemming14/09-2004
Hej JJ.
Graver du de store sten ned, ja så kommer de op igen med tiden, så hvis du gerne vil af med dem, så er der kun den hårde vej at fjerne stenene.P E Vittrup, Pandrup13/09-2004
Hvad med at udnytte dem til noget dekorativt.
Jeg har for nylig set en have, udelukkende anlagt ved hjælp af store sten hentet i nabolaget. Det var altså flot skal jeg hilse og sige.
Ellers prøv at sætte dem til salg. HCJ, Odense15/09-2004
Hvis du tager en mejsel, så kan du kløve den og derved får granitsten til hele indkørslen.Steen, Stenløse29/09-2004
ved det sgu da ikke :PSalwa, Odense17/09-2004
jeg det heller ikkeflemming s, hirtshals15/03-2005
se under [link fjernet]. der er en gennemgang af byggeriet af en pizza ovn/ grillJohannes Hooge Pedersen, Ocho Rios Jamaica05/12-2008
Du kan evt. få lidt inspiration på min hjemmeside.
Der er eksempler på terrasse brædder i bankirai og lærk.
Jeg ville vælge bankirai - det er stort set uforgængeligt.
[link fjernet]Mads Bøggild, KBH NV10/09-2004
Jeg har lige anlagt en 18 kvm terrase, med Silvans hårdttræ - prisen er højere end gængse planker (90 kr per 300 cm planke) men resultatet er altså også derefter !!
Træet er bomstærkt - selvom det kun er ca 2 cm tykt. Vi har prøvet at stå på en planke med 180 kg mellem to stivere, uden problemer !
Holdbarhed må anses for at ligge i top, med 1-2 gane olie per år. Kim Nielsen, Skovlunde12/09-2004
Har selv lige lagt en træterrasse. Jeg brugte trykinpreneret træ til rammen, mens selve terrassebræderne var lærk. Lærk skal dog have lærketræsolie ret hurtigt, da de ellers bliver "grå". Men det gør man jo så bare.
Husk lige, at når du køber træ i mange trælaster, er de mål de opgiver de mål træet har før afhøvling. Så husk altid lige at forhør dig om det er de afhøvlede mål eller mål før afhøvling, før du bestiller.Nikolaj, Haslev12/09-2004