nu ligger det sådan, at en glasplade er stiv, så hvis du presser hjørnet ned, vil pladen uvægerligt knække engang. Gulvet skal rettes af, eller du skal have et blødt underlag under, der kan udligne skævheden. Det der dutter ikkegunna quistbo, karlslunde28/06-2009
Glaspladen er lavet i hærdet glas, så den knækker ikke.
Jeg vil tro at det kan lade sige gøre hvis det er 3-4 mm
luft du har i den ene side, du skal så som du skriver
stille vægt på pladen og så fuge med krystal klar silicone,
som bliver glasklar når den er tør (alm. transparant bliver gullig)
Når pladen er fuget hele vejen rundet er der heller ikke problemer med støv ind under.h.d, :-)02/07-2009
Tag da og få fræset pladen lidt ned i gulvet...Brandbørge, Brandstrup07/07-2009
Citat fra Svendborg pejse center:
Brændeovn eller pejseindsats?
Hvad er bedst - en brændeovn eller en pejseindsats?
Svar
De er præcis lige gode. Og selv om de er forskellige er de lige effektive.
Effekten og virkningsgraden er umiddelbart sammenlignelig imellem de to brændeovnstyper. I praksis giver den fritstående ovn hurtigere varme fra sig end pejseindsatsen, der til gengæld akkumulerer og afgiver en mere jævn varme. På en fritstående skal man have meget fedtsten på ovnen for at opnå samme akkumulerende effekt.
Pejseindsatsen vælges ofte, når en tidligere åben pejs ønskes ombygget for at opnå bedre varmeøkonomi, men kan selvfølgelig også vælges til en ombygning eller et nybyggeri.
Begge løsninger er gode, og valget bør primært gøres i forhold til indretningen af boligen samt individuel smag og behov.
Citat slut:
Ellers prøv at Google det.GDS'er, Sønderborg07/01-2009
Ja tak. Men helt godt er det nu ikke.Smarte Åge, Kongedybet07/01-2009
Ja da.
Alle modeller som at der rer runde eller ovale kan jo ligesågodt stå i ethjørne.
Der findes også nogle som er særligt fremstillet som hjørne-brændeovne.
Søg på Gooooogle og du skal finde.Ovn, Eller EJ05/01-2009
Enig, der findes modeller. Spørg evt. hos en pejseleverandør eller i et byggemarked.
PS: Aner man en lille hpox i disse nye anonyme svar med goooogle henvisninger... ;-) ? Jo man gør da...!M.Thomsen, Horsens05/01-2009
I hvor lang tid genere røgen jer? Er det timer eller kun et par minutter for så vil det kun være under optænding og det er svært at gøre noget ved.
Men ellers kan de ske han fyrer op med for meget træ afgangen (et kilo træ til ca 3 Kw ovn) og derved har for lidt luft, eller han slet ikke bruger træ!
Men tag en øl med derover og snak med ham omkring det og se på hans ovn rude. Er den sort gør han helt klart noget forkert og han skal give ovnen mere luft.
GDS'er, Sønderborg17/11-2008
JydepejsenHoldbare og smukke brændeovne af højeste kvalitet.