
Har vi ikke alle i løbet at vinteren købt nogle tulipaner eller hyacinter på løg, Jo, det har vi vist alle!
Problemet er bare, hvad vi gør med de afblomstrede løg?
Selvfølgelig kan man bare smide dem ud, men hvis man har lidt grønne fingre, så nænner man det ikke.
Når man driver løg kunstigt frem, stresser man planten, og det påvirker planten negativt. Løgplanter er ikke en undtagelse, og de bruger i forvejen meget af den oplagrede energi fra sidste års vækst til at sætte blomst og blade. På det tids-punkt, hvor blomsten er på sit højeste, er løgplanten ved at være tømt for energi.
Efter at hyacinterne er afblomstert kan man lade den stå i et lyst i en vindues-karm indtil de visner ned eller kan plantes ud i haven til april. De vil normalt kunne overleve og i løbet af 1 til 2 år igen sætte blomster. Men de færreste af os har lyst til at have vindueskarmen fyldt med potter med høje ranglede blade, så vi går efter hurtigst muligt at få dem sendt videre ud i drivhuset eller ud i haven.
Løgene vil normalt også overleve en lidt ublide medfart, hvis udfasningen fra den varme stue sker trinvist via et køligere rum, og man venter med at sende dem helt udenfor, indtil der er en frostfri og mild periode. Det er vigtigt at huske at vande og gøde potterne, hvis de stilles i drivhuset indtil en udplantning i foråret.
Samme procedure kan også anvendes for tulipaner og narcisser. Alternativt kan man lade planterne visne helt ned og så først plante løgene ud til september. Det kræver dog at løgene tørres inden de gemmes.
AluxSolarskærmning
Bergsten TimberLunawood - kvalitetstræ i ask og fyr
CrosinoxTil terrassen
EftexUdnyt pladsen under balkonen og terrassen
Lastbiler & Entr. maskiner købes samt formidles til export!
info@dkmaskin.dk4572 Nr. AsmindrupWC Flex, som ny. Brugt få gange. Índregistreret til synsfri sammen kobling Ny pris 31.000
post@paerregaard.dk4700 Næstved2 stk. tvangsblandere: 300 liter kr. 3.500 og 500 liter kr. 4.000
ibvestergaard11@gmail.com8800 ViborgEt stk. Thwaites 4000 dumper, kørt 1,700 timer, uden buler og gl. beton. Kr. 45,000,00 Eller byttes med nyere suberskub.
bent_bg@c.dk4360 Kr. EskilstrupEt stk. hydraulisk jorbor, med 40 cm. bor Kr. 15,000,00
bent_bg@c.dk4360 Kr. EskilstrupDRÄCO profileringsmaskine. PROFIMA K25 og coilvogn med haspel fra DRÄCO Fungere som nyt. En af de bedste profileringsmaskiner til blikkenslageren til at lave stående fals til tag og facade
and1802@yahoo.com6731 TjæreborgRendegraverskovle: Planerskovl 180 cm. Graveskovl 160 cm. Graveskovl 40 cm. Støberendeskovl 30 cm. 1 stk. Beko hurtigskift. 1 stk. pallegaffel.Sælges meget billigt
3450 Allerød5 mands skurvogn med bad,toilet, køleskab og kogeplader. Fremstår i pæn stand.
tygetrads@mail.dk8600 Silkeborg» Indryk gratis annonce » Se alle annoncer